REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2021 m. Birželio 9 d. 15:29

25-ąjį jubiliejų atšventusi „Bodesa“: nuo dviejų šeimų verslo iki vieno didžiausių stiklo paketų gamintojų Baltijos šalyse

Šiauliai

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


177977

Šiauliuose įsikūrusi viena didžiausių stiklo paketų gamintojų Baltijos šalyse „Bodesa“ neseniai minėjo 25-erių metų veiklos jubiliejų. Ketvirtis amžiaus – solidus laikotarpis įmonei ir puiki proga trumpam sustoti, prisiminti savo ištakas, pasidžiaugti nuveiktais darbais bei pamąstyti apie ateities perspektyvas. Nedaugelis žino, nuo ko prasidėjo šiuo metu vienos stambiausių vietos įmonių istorija, o ji tikrai be galo įdomi. Tai istorija apie entuziazmą, užsispyrimą ir žingsniavimą tik pirmyn, nepaisant užklumpančių negandų.


Foto galerija:

rtk03094.jpg
rtk03096.jpg
rtk03098.jpg
rtk03100.jpg
rtk03106.jpg
rtk03111.jpg
rtk03114.jpg
rtk03115.jpg
rtk03119.jpg
rtk03120.jpg
rtk03125.jpg
rtk03129.jpg
rtk03131.jpg
rtk03135.jpg
rtk03137.jpg
rtk03140.jpg
rtk03144.jpg
rtk03145.jpg
rtk03161.jpg
rtk03166.jpg
rtk03175.jpg
rtk03183.jpg
rtk03194.jpg
rtk03199.jpg
rtk03240.jpg
rtk03242.jpg
rtk03235.jpg

Verslo pradžia – 600 litų, žmonos ir garažas

Nors „Bodesos“ vardas puikiai žinomas kone kiekvienam šiauliečiui, šios įmonės istorija giliau pasidomi retas. Sakoma, kad sėkmė nenukrenta iš dangaus ir šį posakį įmonės įkūrėjai Rolandas Gabrielaitis bei Rimantas Nainys gali drąsiai patvirtinti.

1996-aisiais jauni ir entuziastingi pradedantieji verslininkai investavo 600 litų ir pradėjo veiklą garaže įkurtame cechelyje. R. Gabrielaitis juokiasi, kad darbuotis pradėjo keturiese – drauge su žmonomis.

„Verslo pradžia buvo įdomi, pradėjome dirbti su Rimantu ir savo žmonomis. Pagalvojome, kad tiems, kas parduoda langus, reikalingi stiklo paketai, jie pirks stiklo paketus. Dabar tikrai truputį juokinga prisiminti, bet tuomet neturėjome kažkokių modernių patalpų, toje pačioje darbo vietoje visi ir pietaudavome, darbo valandų neskaičiavome. Lengva nebuvo, mums reikėjo įsitvirtinti rinkoje, rasti savo vietą. O vietos buvo užimtos“, – verslo pradžią prisimena R. Gabrielaitis.

R. Nainys sako, kad iš pradžių sulaukė įvairių reakcijų iš aplinkinių. Ne visi tikėjo, kad verslas klostysis sėkmingai.

„Kai kurie pradžioje tikrai keistai į mus žiūrėjo. Pamenu, kad neturėjome net tinkamo transporto gaminiams vežioti, gabendavome su lengvuoju automobiliu. Pakraipydavo galvas užsakovai, įdomiai mes jiems atrodėm. Bet mes nuo pat pradžių buvome labai reiklūs savo gaminių kokybei ir užsakovai netruko tai pastebėti ir įvertinti“, – pasakoja R. Nainys.

Net kai niekas netikėjo šios įmonės sėkme, jos įkūrėjai niekada neleido sau suabejoti savimi. Netrukus verslininkai pasisamdė pirmąjį darbuotoją, kuris „Bodesoje“ tebedirba iki šios dienos, visus 25-erius metus. Po to kolektyvas vis augo ir verslas ėmė įsivažiuoti.

rtk03076.jpg

„Nenužudė“ nei ekonominė krizė, nei pandemija

Verslininkai neslepia, kad net ir įsitvirtinus rinkoje bei pradėjus sėkmingai vystyti veiklą, kelias vis dėlto nebuvo rožėmis klotas. Kaip ir daugeliui verslų, vienas didžiausių sukrėtimų buvo 2008-aisiais prasidėjusi ekonominė krizė.

„Tas laikotarpis buvo be galo sunkus, mūsų apyvarta smuko daugiau kaip 40 procentų. Bet pasiduoti negalėjome. Gal ir banalus posakis, kas mūsų neužmuša, padaro stipresniais. Bet mūsų atveju jis pasiteisino 100 procentų. Stojomės, ėjome į priekį, kad ir kaip nelengva buvo“, – pasakoja R. Gabrielaitis.

Kitas didžiulis iššūkis buvo 2020-ųjų pavasarį visą pasaulį sukausčiusi koronaviruso pandemija. Daugeliui verslų ji tapo neįveikiamu rebusu, sustabdžiusiu veiklą, net kai kurios stambios įmonės neatlaikė šios krizės ir paskelbė bankrotą. Tačiau „Bodesos“ vadovas Edvinas Šima sako, jog nepaisant to, jog tam tikrų nuostolių išvengti nepavyko, įmonė prevencinių priemonių ėmėsi gerokai anksčiau, nei šalyje buvo paskelbtas karantinas. Tai leido veikti pilnu pajėgumu ir išvengti koronaviruso protrūkių visą pandemijos laikotarpį.

„Mes nelaukėme, kol ateis sunkumai. Apribojimus dėl saugumo įvedėme gerokai anksčiau, nei Vyriausybė. Apsauginės veido kaukės, dezinfekcija pas mus jau buvo privaloma dar prieš Vyriausybei nustatant atitinkamus reikalavimus. Skirstėme ir darbuotojų srautus, kad išvengtume protrūkių. Labiausiai džiugina tai, kad mūsų žmonės labai supratingi. Nebuvo jokio pasipriešinimo ar nepasitenkinimo, visi suprato, kad tai būtinos priemonės vardan visų saugumo. Visos komandos dėka mums pavyko susitelkti. Nebuvome paskelbę nei vienos dienos prastovų gamyboje, neteko atleisti nei vieno darbuotojo dėl pandemijos pasekmių. Labai tuo džiaugiamės“, – sako E. Šima.

„Bodesos“ vadovas pasakoja, kad įvairių iššūkių įmonės veikloje kyla nuolat ir tai visiškai normalu. Tačiau reikia į juos žiūrėti ne kaip į kliūtį, o kaip į galimybę tobulėti. Bendromis pastangomis įmanoma įveikti bet kokią problemą, tai užgrūdina ir skatina nestovėti vietoje.

rtk03125.jpg

Per 25-erius metus darbuotojams nė karto nevėlavo atlyginimai

Pagrindinės vertybės, kuriomis vadovaujasi „Bodesa“, yra kokybė, kruopštumas ir atsakingumas. Tačiau įmonės vadovai nuo pat pradžių didelį dėmesį skyrė žmonėms. Gerbiamas ir patenkintas darbuotojas visuomet bus motyvuotas, stengsis savo darbą atlikti maksimaliai. Todėl stengiamasi užtikrinti geriausias darbo sąlygas ir mikroklimatą kiekvienam žmogui. Vadovai jaučia atsakomybę prieš savo darbuotojus, nepaisant visų sunkumų, per ketvirtį amžiaus nėra nė karto pavėlavę sumokėti darbuotojams atlyginimą.

„Šiais laikais tokia praktika vis retėja, tačiau seniau nemokėti žmonėms atlyginimų laiku daugelyje įmonių buvo normalu. Veiklos pradžioje žmones priimant į darbą kai kurie stebėdavosi, kaip čia yra, kad jie laiku moka atlyginimą. Tuo tikrai galime didžiuotis, nes net sunkiausiais laikais nėra buvę atvejo, kad žmonėms nors vieną dieną pavėluotų alga. Esame, buvome ir būsime socialiai atsakingi“, – teigia R. Gabrielaitis.

Svarbu ir tai, kad įmonė daug dėmesio skiria lygioms darbuotojų teisėms užtikrinti. „Bodesoje“ dirba tiek vyrai, tiek moterys, tiek lietuviai, tiek užsieniečiai iš tokių tolimų pasaulio kampelių, kaip Egiptas, tiek buvę emigrantai – grįžę į Lietuvą lietuviai. Yra net ir dirbančių šeimų. Nei vienas iš jų nėra diskriminuojamas dėl lyties, amžiaus ar tautybės, visiems sudaromos vienodos sąlygos užsidirbti ir kilti karjeros laiptais.

rtk03183.jpg

Investuoja į moderniausią įrangą

Siekiant būti rinkos lyderiais, reikia nuolat tobulinti gamybos procesą ir investuoti į pažangią įrangą. Todėl įmonė visada stengiasi būti žingsniu priekyje ir gamyboje diegia naujausias technologijas.

„Vadovaujamės požiūriu, kad jei jau perkame įrangą, tai tik pačią geriausią. Turime įsigiję pasaulyje pirmaujančio vokiečių gamintojo stiklo pjovimo įrangą, taip pat pirmaujančio pasaulyje suomių gamintojo stiklo grūdinimo įrangą. Galvojame ne tik apie tai, ko reikia šiandien, bet ko reikės galbūt po 10 metų. Šiuo metu laukiame naujo įrenginio, kuris tik šiemet, jei ne pandemija, būtų buvęs pristatytas pasaulinėje parodoje kaip inovacija ir naujovė. Ta pati vokiečių įmonė sukūrė laminuotų saugių stiklų pjovimo procesą su lazeriniais diodais, mes vieni pirmųjų pasaulyje, kurie įsigysime tokią įrangą“, – pasakoja E. Šima.

Moderni įranga ir kompiuterizuotas gamybos procesas ypač skatina jaunimo susidomėjimą. „Bodesoje“ ypač laukiami jauni žmonės. Socialiai atsakinga įmonė suinteresuota skatinti jaunimą likti Šiauliuose, kurti savo ateitį gimtajame mieste ir prisidėti prie viso regiono gerovės bei ekonominio augimo.

Todėl siekiama motyvuoti būsimus darbuotojus tiek konkurencingais atlyginimais, tiek karjeros galimybėmis.

Pasak įmonės vadovų, čia veikia ir puiki motyvacinė sistema, todėl kiekvienas, norintis dirbti ir užsidirbti tikrai nenusivils.

rtk03111.jpg

Turi didelių plėtros planų

Šiuo metu „Bodesa“  turi didelių plėtros planų. Ir nors konkretesnės detalės kol kas neatskleidžiamos, žadama, kad plėsis ne tik gamybos bazė, bet ir bus sukurta nemažai naujų darbo vietų.

„Įmonės laukia plėtra ir ganėtinai didelė. Žinoma, yra tam tikrų komercinių paslapčių, kurių kol kas negalime išduoti, tačiau įmonė tikrai plėsis ir augs. Visi miesto gyventojai pamatys ir turėtų pajusti mūsų plėtrą“, – žada R. Gabrielaitis.

„Bodesa“ gauna tiek užsakymų, kad jau metas didinti gamybos pajėgumus. Apie 80 procentų pagamintos produkcijos įmonė eksportuoja, daugiausiai į Estiją, Latviją, Lenkiją.

Tačiau „Bodesos“ gaminių galima rasti kone visame pasaulyje, mat įmonės klientai gamina langus, konstrukcijas pastatams ir savo produkciją eksportuoja po visą pasaulį. Taigi nenustebkite, jei viešėdami bet kurioje Europos ar net kito žemyno šalyje, žvelgdami pro langą ant stiklo paketo rėmelio išvysite lietuvišką pavadinimą – „Bodesa“.

Remiamas turinys

rtk03096.jpg



REDAKCIJA REKOMENDUOJA