REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Virtuvė2022 m. Sausio 15 d. 18:16

14 produktų, kuriuos spintelėse laikote per ilgai

Vilnius

Unsplash.com nuotr.

Reporteris ElenaŠaltinis: Etaplius.lt


199871

Tikėtina, kad dauguma spintelėse laikomų produktų galioja labai ilgai, tačiau vien tai, kad nurodyta dar neatėjo, nereiškia, kad maistas idealios būklės. Nors visiems suprantama, kad pienas ar sūris, praėjus galiojimo laikui, nebevartotinas, greičiausiai nesusimąstėte apie savo spintelių turinį.

  1. Kynva (bolivinė balanda). Pilno grūdo produktų, tokių kaip kynva, galiojimo laikas priklauso nuo jų riebumo. Karštis, oras ir drėgmė yra trys didžiausi jų priešai, dėl kurių pilno grūdo kruopos gali apkarsti. Grūdiniai produktai turėtų kvepėti šiek tiek saldžiai arba būti bekvapiai, – jei užuodžiate pelėsių ar riebalų kvapą, jų laikas jau praėjo.
  2. Ciberžolė. Jūsų mėgstamiausi prieskoniai, tokie kaip ciberžolė, paprika ar muškatas, praranda savo naudingąsias savybes po dvejų–trejų metų. Senų prieskonių vartojimas nekenkia, tačiau jie nebepridės papildomo skonio jūsų patiekalams. Pauostydami ar paragaudami galite išsiaiškinti, ar prieskoniai dar vis vartotini.
  3. Kepimo milteliai. Laikui bėgant, jie praranda savo kildinamąsias savybes, o tai reiškia plokščią, liūdną tortą. Patikrinti kepimo miltelius lengva: sumaišykite sodą su actu ir kepimo miltelius su karštu vandeniu. Jei putoja, burbuliuoja, vadinasi, produktai dar pakankamai švieži vartoti.
  4. Riešutai ir sėklos. Riešutus be kevalo, pavyzdžiui, migdolus ar žemės riešutus, geriausia suvalgyti per kelias savaites ar kelis mėnesius. Jie turi daug aliejų, todėl po kurio laiko apkarsta – pasikeičia ne tik skonis, bet ir kvapas: užuosite riebų ar primenantį dažus aromatą. Norėdami riešutus išlaikyti šviežius ilgiau, sudėkite į šaldymo maišelį ir laikykite šaldytuve iki metų.
  5. Sausi pusryčiai. Po trijų mėnesių pradaryta dėžutė bus išmetama, tačiau, jos nepradarius, spintelėje galima laikyti iki metų. Tiesa, laikas gali kisti, priklausomai nuo gaminio sudėties, pavyzdžiui, riešutų turintys produktai vartotini trumpiau.
  6. Saldainiai. Dažniausiai rūpinamasi dėl saldainių kokybės, o ne galiojimo laiko. Dėl mažo drėgmės kiekio jie pasensta retai, bet tai, aišku, priklauso nuo kiekvienos saldainių rūšies.
  7. Arbata. Arbatos maišeliai turėtų būti sunaudojami per metus, nes dėl ten esančių aliejų arbata pasens ir bus nebeskani. Tai taip pat galioja ir kavai. Pasak mitybos specialistų, kavos pupelės ir malta kava turėtų būti suvartojama per 2–4 savaites. Tirpios kavos mėgėjai turi daugiau laiko – apie du mėnesius.
  8. Rudasis cukrus. Atidaryta rudojo cukraus pakuotė išdžiūsta ir sukietėja per maždaug keturis mėnesius. Kad to išvengtumėte, laikykite cukrų orui nepralaidžioje talpoje.
  9. Konservuotos daržovės. Galima pamanyti, kad konservuotos daržovės galioja per amžius, bet kuo ilgiau jos tūnos spintelės kamputyje, tuo didesnė tikimybė, kad skardinė pradės irti ir daržovėms suteiks metalo poskonį. Rūgštesnės daržovės, pavyzdžiui, marinuoti agurkėliai, gali išlikti skanūs 12–18 mėnesių, o ne tokios rūgščios, pavyzdžiui, kukurūzai, net iki 5 metų.
  10. Alyvuogių aliejus. Jis nedraugauja su šviesa ir šiluma. Nuo pasenusio aliejaus nesusirgsite, bet jo skonis bus nemalonus po maždaug 6 mėnesių. Jei alyvuogių aliejų vartojate retai, pirkite mažomis pakuotėmis.
  11. Pilno grūdo miltai. Dauguma žmonių miltus laiko spintelėse, nors iš tiesų geriau juos laikyti šaldytuve ar šaldiklyje – taip ilgiau išliks švieži. Pilno grūdo miltai galioja iki 8 mėnesių šaldytuve, o šaldiklyje – iki metų. Pilnagrūdžiai miltai apkarsta greičiau nei balti. Nors pasenusiais miltais neapsinuodysite, jų gaminiai nebebus skanūs.
  12. Bulvės. Dažniausiai jos išlieka šviežios iki dviejų savaičių šaldytuve ir iki dviejų mėnesių spintelėje. Kad bulvių nebevartotinos suprasite iš pasirodžiusių daigelių ir juodų taškelių.
  13. Rudieji ryžiai. Nors jie yra šiek tiek sveikesnė baltųjų alternatyva, tačiau galioja trumpiau. Juose yra aliejaus, dėl kurio po maždaug šešių mėnesių rudieji ryžiai apkarsta. Šaldiklyje juos galima laikyti iki metų.
  14. Česnakai. Šį itin populiarų ingredientą geriausia laikyti tamsioje, vėsioje vietoje 3–6 mėnesius. Laikomi per ilgai, česnakai gali susiraukšlėti, išauginti daigelius. Jie netampa nuodingi, tačiau jau nebėra geriausios kokybės, praranda skonio savybes.

Pagal užsienio žiniasklaidą.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA