14 vėžio simptomų, kurių negalima ignoruoti

Vilnius
www.freepik.com nuotr.
Reporteris Monika Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Nors ankstyva vėžio diagnozė smarkiai padidina pasveikimo galimybę, pernelyg daug žmonių vengia vizito pas gydytojus pasirodžius pirmiesiems ligos simptomams. Medikai pateikia 14 pagrindinių vėžinių susirgimų simptomų, kurių ignoruoti negalima.

Gumbai

Pastebėjote keistą gumbą? Pasitikrinkite kaip įmanoma greičiau. Nelaukite, kol šie ims augti ar taps skausmingi, mat vėžinės kilmės gumbai dažnai būna neskausmingi ir nebūtinai paauga ligai progresuojant.

Nesiliaujantis kosulys

Kvėpavimo takų infekcijoms išgydyti neretai prireikia bent kelių savaičių, tad kada pradėti nerimauti, kad tai kažkas rimčiau? Medikų teigimu, lėtinis kosulys skiriasi nuo to, kuris atsiranda peršalus. Pavyzdžiui, plaučių ar stemplės vėžys gali pasireikšti nepraeinančiu kosuliu, kuris tam tikru dienos metu gali paaštrėti ar aprimti. Jeigu kosėjate jau kelis mėnesius, žinokite, kad tai nėra normalu – ypač jeigu pakosėjus jums tampa sunku kvėpuoti ar labai suskausta gerklę ir jūs nebegalite nuryti.

Tuštinimosi įpročių pasikeitimai

Vidurių užkietėjimas arba atvirkščiai, viduriavimas, gali būti visos eilės įvairiausių sutrikimų požymis, įskaitant ir vėžinius susirgimus. Jeigu pasikeitė įprasti jūsų tuštinimosi įpročiai, derėtų pasitikrinti pas šeimos gydytoją. Medikų teigimu, ypač reikia atkreipti dėmesį į išmatų spalvą: jų patamsėjimas gali reikšti vidinį kraujavimą, vieną ryškiausių storosios žarnos vėžio požymių.

Padažnėjęs šlapinimas

Diabetas, inkstų ar šlapimo takų infekcijos gali pasireikšti padažnėjusiu noru šlapintis, tačiau vyrams tai taip pat gali būti prostatos vėžio požymis. Nors šis vėžys neturi ryškių ankstyvų simpomų, tačiau dažnas kėlimasis naktį šlapintis, padažnėjęs šlapinimasis dienos metu bei šlapinimosi sunkumai yra pirmieji požymiai, kuriuos pastebi prostatos vėžiu susirgę pacientai.

Kraujavimas iš lyties organų

Moterys, pastebėjusios kraujavimą ne mėnesinių metu ar po menopauzės bei lytinių santykių metu arba po jų, turėtų kuo greičiau kreiptis į savo šeimos gydytoją, nes tai yra vienas dažniausių gimdos kaklelio bei gimdos vėžio simptomų. Atitinkamai, vyrams toks kraujavimas gali reikšti sėklidžių vėžį.

Staigus kūno svorio kritimas

Dauguma žmonių džiaugiasi numetę svorio, tačiau jeigu nieko nedarant jums nukrito daugiau nei 10 kilogramų, turėtumėte pasirodyti savo gydytojui. Tai yra viena pirmųjų priežasčių, dėl kurių į medikus kreipiasi vėžiu sergantys pacientai. Net ir 5 kilogramais sumažėjęs kūno svoris gali būti pirmas vėžinio susirgimo požymis, jei taip įvyko jums nededant jokių pastangų.

Jungtinės Karalystės vėžio tyrimų centras skelbia: „Jeigu nesilaikote dietos ir per mėnesį numetėte daugiau nei 5 proc. savo kūno svorio arba 10 proc. per šešis mėnesius, pasitikrinkite sveikatą.“

Anot centro, maždaug 60 proc. plaučių vėžiu sergančiu žmonių numetė daug svorio prieš išgirsdami diagnozę. Šis skaičius pakyla iki 80 proc. žmonėms, sergantiems skrandžio vėžiu, kasos vėžiu arba stemplės vėžiu. Tik krūties ar prostatos vėžiu sergantys pacientai nėra linkę iki diagnozės netekti svorio.

Apetito praradimas

Apetito praradimas gali reikšti daugybę dalykų, įskaitant medžiagų apykaitos pokyčius, tačiau jį taip pat lemti gali ir auglys vidaus organuose. Jeigu įprastai valgote tris kartus per dieną ir kelis kartus užkandžiaujate, bet jums tapo sunku suvalgyti net sumuštinį, o tai tęsiasi jau kurį laiką, kreipkitės į šeimos gydytoją.

Nuovargis

Daugybė dirbančių žmonių jaučiasi pavargę, ir tai nebūtinai reiškia ligą, tačiau svarbu žinoti, kad vėžiu sergantys žmonės paprastai kenčia nuolatinį nuovargį, kuris nepraeina net ir ilsintis.

Kaip skelbia Jungtinės Karalystės vėžio tyrimų centras, toks lėtinis nuovargis gali tęstis kelias savaites, mėnesius ar net metus, ir dingsta baigus gydymo kursą. Paprastai tokį nuovargį lydi ir kiti vėžinių susirgimų simptomai.

Apgamai

Odos pokyčiai taip pat gali būti vėžio požymis. Atkreipkite dėmesį į bet kokius naujai atsiradusius apgamus ar jų dydžio, formos ir spalvos pokyčius. Jeigu jų paviršius tapo nelygus, jie šlapiuoja arba kraujuoja, pasirodykite odos gydytojui.

Negyjanti žaizdelė ar opa

Apgamų pokyčiai – ne vienintelis odos vėžio ženklas. Negyjančios opos ar žaizdelės burnoje taip pat gali rodyti burnos vėžį, ypač jeigu jos atsiranda ant liežuvio. Jeigu tokia opa ar žaizdelė nesugyja jau mažiausiai keturias savaites, kreipkitės į gydytoją.

Skausmas

Jeigu jaučiate skausmą ir nežinote jo priežasties, tai rimta priežastis kreiptis į gydytoją. Svarbu pažymėti, kad čia kalbama ne apie normalų skausmą, kuris atsiranda po intensyvios treniruotės ar susitrenkus, bet apie nepaaiškinamai kylantį skausmą. Pavyzdžiui, kraujo vėžys gali pasireikšti nepaaiškinamomis mėlynėmis ir sąnarių skausmu.

Krūtų pokyčiai

Tik jūs geriausiai pažįstate savo kūną ir krūtinę. Atkreipkite dėmesį ne tik į keistus gumbelius, bet ir į dydžio, formos, odos tekstūros ar spenelių pokyčius. Tai gali būti pirmieji krūties vėžio požymiai.

Nuolatinis rėmuo ir virškinimo sunkumai

Jeigu dažnai kenčiate nuo rėmens ir pastebėjote, kad organizmas sunkiai suvirškina maistą, tai gali būti vienas iš pagrindinių stemplės vėžio požymių. Jeigu mažiausiai tris savaites iš eilės bent kelis kartus per savaitę jaučiate rėmens skausmą, kreipkitės į gydytoją, net jeigu geriate vaistus nuo rėmens ir jie jums padeda.

„Rėmens skausmai atsiranda, kai skrandžio rūgštys pakyla atgal į stemplę, arba jeigu skrandyje yra uždegimas, – skelbia Jungtinės Karalystės vėžio tyrimų centras. – Sveikas skrandis neleidžia tam įvykti, tačiau jei toje vietoje yra auglys, jis gali sukelti rėmenį.“

Prakaitavimas naktį

Intensyvus prakaitavimas miegant gali būti menopauzės ir hormoninių sutrikimų požymis arba tam tikrų vaistų šalutinis poveikis. Tačiau tai taip pat gali būti tam tikrų vėžio formų, įskaitant limfomą, ankstyvasis požymis. Atkreipkite ir į kitus simptomus: pavyzdžiui, 70 proc. limfoma sergančių pacientų turi padidėjusius limfmazgius kakle.