Angle down Atgal

11 metų – už sveiką žmogų sveikoje visuomenėje

Kaišiadorių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras (VSB) bei jo darbuotojai puikiai pažįstami mūsų rajono gyventojams. Prieš keletą savaičių biuras pažymėjo 11 metų sukaktį. Per šį laikotarpį įstaigos veikla išsiplėtė, prie jos prisideda vis daugiau socialinių partnerių, su kuriais kartu aktyvių, išradingų visuomenės sveikatos specialistų kolektyvas užtikrintai žengia link savo vizijos – „Sveikas žmogus sveikoje visuomenėje“. 11-ojo VSB gimtadienio proga apsilankėme Visuomenės sveikatos biure, įsikūrusiame Gedimino gatvėje Nr. 85 (Kaišiadorių meno mokyklos pastate) ir pakalbinome jo direktorę VIDITĄ JONAITĘ.

Sveikatos specialistai miesto renginiuose.
Sveikatos specialistai miesto renginiuose.

– Prie biuro vairo esate nuo pat jo įsikūrimo pradžios. Su kokia komanda įžengėte į 12-uosius veiklos metus?

– Smagu pasakyti, kad visuomenės sveikatos specialistų branduolys, su kuriuo pradėjome savo veiklą, išliko iki šiol. Šiandien biure dirba 3 visuomenės sveikatos specialistai, finansininkas, 4 mūsų specialistai darbuojasi ikimokyklinio bei mokyklinio ugdymo įstaigose. Tai žmonės, kurie labai rimtai žiūri į savo pareigas, jų dėka biuras tampa vis labiau žinomesnis, veiklos brandesnės.
– O pagrindinės iš jų...

– Biuro veikla įvairi. Geriausiai žinoma – organizuojami privalomieji higienos įgūdžių mokymai įvairių profesijų žmonėms, privalomieji pirmos pagalbos mokymai vairuotojams, ugdymo įstaigų darbuotojams ir privalomieji mokymai apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai. Nuo 2018 metų, kartu su Kaišiadorių ŠSPC Pedagogine psichologine tarnyba vykdome mokymus paaugliams pagal ankstyvosios intervencijos mokymo programą.

Biuro specialistai stebi, kaupia ir analizuoja duomenis, susijusius su kaišiadoriečių sveikata, vykdomi vaikų ir suaugusiųjų gyvensenos bei kiti tyrimai. Išryškėjus tam tikroms sveikatos problemoms rajone, inicijuojamos veiklos, skirtos šių problemų išplitimo mažinimui. 2016 metais mūsų rajone padidėjus savižudybių skaičiui buvo inicijuotas tarpinstitucinis memorandumas.

Į prevencinių priemonių vykdymą įsitraukė medikai, policijos pareigūnai, savivaldybės darbuotojai. Kaišiadorių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro iniciatyva ir lėšomis 2018 metais buvo apmokyta apie 200 asmenų Safe TALK ir ASIST mokymuose. Po šių mokymų dalyviai geba atpažinti savižudybės riziką ir valdyti situaciją. 2019 metais taip pat planuojama šiuos mokymus pravesti dar 120 asmenų.

– Daug gerų žodžių kaišiadoriečiai Biurui taria už nuolat vykdomus įvairius projektus.

– Visuomenės sveikatos specialistai kartu su mūsų rajono gydytojais šiuo metu vykdo 2 nemokamus projektus.Vienas jų – Širdies kraujagyslių ir cukrinio diabeto programa. Ji yra skirta 40-65 metų amžiaus kaišiadoriečiams. Norinčius dalyvauti šioje programoje nemokamai konsultuoja dietologė, vykdomos nemokamos mankštos vandenyje Kaišiadorių baseine, šiaurietiško ėjimo pratybos. Antrasis – „Vilties tiltas”. Moterys nuo 50 iki 69 metų, su gydytojo siuntimu nemokamai vežamos į Kauną atlikti mamografinį tyrimą.

– Biuro specialistais džiaugiasi ir mūsų rajono ugdymo įstaigos. Trumpai apie šią sritį.

– Ugdymo įstaigose dirbantys specialistai moko vaikus sveikos gyvensenos, inicijuoja sveikatinimo akcijas, kartu su savo ugdymo įstaigomis dalyvauja rajoniniuose konkursuose. Sveikatos specialistas, dirbantis ugdymo įstaigoje, gali džiaugtis savo darbo vaisiais tik tada, kai jis dirba kūrybiškai ir kartu su mokykloje dirbančiu socialiniu pedagogu, psichologu, klasės vadovais yra vienoje darnioje komandoje. Sveikatos specialistas ugdymo įstaigoje – pagalbininkas ir konsultantas mokyklos bendruomenei.

–Šiuo laikmečiu ypatingas dėmesys skiriamas sveikai gyvensenai. Kokiomis priemonėmis Biuras moko kaišiadoriečius gyventi sveikai?

– Antri metai iš eilės yra vykdomas ES lėšų finansuojamas projektas „Sveikos gyvensenos skatinimas Kaišiadorių rajono savivaldybėje“. Jo tikslas – padidinti savivaldybės gyventojų sveikatos raštingumo lygį ir suformuluoti pozityvius sveikatos elgsenos pokyčius. Įvyko sveikos gyvensenos elgsenos pagrindų formavimo mokomosios stovyklos vaikams ir paaugliams, suaugusiems; fizinio aktyvumo ir sveikatingumo renginiai: pilates mankštos ir linijiniai šokiai suaugusiems, mobilieji sveikatingumo renginiai įmonių darbuotojams, planuojama ateityje įrengti batutų parką, prie kurio kaišiadoriečių šeimos bus kviečiamos sudalyvauti piknikuose.
- Teko girdėti, jog vasarą pakviesite dar vienai naujai veiklai?

– Taip, Kaišiadorių miesto gyventojų šią vasarą laukia naujovė. Nuo birželio 11 dienos antradieniais 18.00 val. miesto parke prie A.Brazausko gimnazijos kviečiame visus norinčius nemokamai pajudėti kartu su Zumbos trenere. Sportuodami pagal Zumba, stiprinsite širdies ir absoliučiai viso kūno raumenų tonusą. Sumažinsite įtampą, skatinsite savo smegenis mokytis ir koordinuoti naujus judesius, taip pat leisite sau šypsotis ir prakaituoti vienu metu! Tiesiog pajuskite muzikos ritmą ir pasilinksminkite! Net jei jūs galvojate, kad esate per seni Zumbai, drąsiai ateikite, judėkite taip, kaip galite ir mėgaukitės. Nėra taisyklingų ir netaisyklingų būdų atlikti Zumbą, yra tik jūsų noras linksmai ir naudingai praleisti valandą su charizmatiška trenere Karolina.

–Tikėsimės, jog norinčių dalyvauti tokiuose smagiuose užsiėmimuose tiktai atsiras. O iš kur semiatės naujų idėjų, profesinių žinių joms įgyvendinti?

– Visuomenės sveikatos specialistai ne tik moko kitus, bet ir mokosi patys. Dalyvauja seminaruose, konferencijose, mokymuose sveikatos tema. Ieškant naujų mokymo metodų, visiškai neseniai dalis specialistų išklausė ir įgijo bazinių pedagoginių - psichologinių žinių bei supratimą apie pedagogikos ir psichologijos mokslo žinių taikymo praktikoje galimybes.

Kiekvieną rudenį Visuomenės sveikatos biurų asociacija apdovanoja geriausius, veikliausius visuomenės sveikatos specialistus Lietuvoje. 2018-aisiais tokiu tapo mūsų biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistas A. Raskilas, 2017 metais – S. Kalvinskaitė, 2016 metais – A. Petraškienė.

Praėjusiais metais, kuomet Kaišiadorių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras šventė savo dešimties metų veiklos jubiliejų, už kūrybiškumą, entuziazmą, reikšmingai prisidedant prie sveikesnės Lietuvos ateities, LR SAM ministro A. Verygos apdovanojimus atsiėmė Visuomenės sveikatos biuro specialistės A. Petraškienė, I. Petrauskienė, J. Bernatonienė, toks apdovanojimas įteiktas ir man.

Be abejo, toks įvertinimas džiugina ir skatina dirbti taip, kad žmonėms su mumis būtų ir naudinga, ir įdomu.

–Visuomenės sveikatos biuras per savo veiklos metus sugebėjo pritraukti gražų būrį socialinių partnerių. Kas jie?

– Iš tiesų, labai svarbu paminėti, kad prie biuro veiklos prisideda ir socialiniai partneriai. Jų indėlis mūsų veiklos brandumui yra labai didelis. Susiklausymas, pasitikėjimas vienas kitu, pagarba ir pagalba, organizuojant ir dalyvaujant įvairiuose renginiuose –labai svarbi detalė.

Tad tik šiltus žodžius Kaišiadorių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras taria Kaišiadorių švietimo ir sporto paslaugų centrui, Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kaišiadorių rajono policijos komisariatui ir jo bendruomenės pareigūnėms Irenai Budrikienei ir Neringai Perlytei-Alionienei, Kaišiadorių rajono asmens sveikatos priežiūros centrui ir ugdymo įstaigoms.

Vienas lauke ne karys, taip ir mes – be socialinių partnerių būtume mažiau pastebimi. Todėl labai džiaugiamės, kad mumis pasitiki ir padeda. Džiaugiamės, kad visiems sutelkus jėgas yra lengviau ir smagiau siekti užsibrėžto tikslo – pagerinti kaišiadoriečių sveikatą.

– Pabaigai – kur galima rasti informacijos apie biuro veiklą?

– Visas mūsų veiklas ir svarbią informaciją sveikatos klausimais gyventojai gali sekti socialinių tinklų Facebook puslpapyje (FB: Kaišiadorių visuomenės sveikatos biuras), taip pat greitu metu atsinaujinančioje internetinėje svetainėje – www.kaisiadorysvsb.lt. – Ačiū už pokalbį ir už nuoširdų rūpestį mūsų rajono gyventojų sveikatinimu. Visų kaišiadoriečių vardu tariame jums „Ilgiausių metų“!

Kalbėjosi R. Suslavičienė

Konkurso „Laiškas neblaiviam vairuotojui“ apdovanojimas.
Konkurso „Laiškas neblaiviam vairuotojui“ apdovanojimas.
comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite