REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Tarp knygų lentynų2021 m. Birželio 18 d. 14:30

100 neįtikėtinų, nepaprastai įdomių ir net skandalingų faktų apie detektyvo karalienės Agathos Christie gyvenimą ir kūrybą

Vilnius

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


179125

Praėjusiais metais pasaulis triukšmingai atšventė garsiausios britų detektyvų autorės Agathos Christie pirmojo išleisto romano 100 metų jubiliejų. Šiandien ji pelnytai vadinama detektyvų karaliene, kurios romanai išleisti 2 milijardų (taip, 2 MI-LI-JAR-DŲ!) egzempliorių tiražu daugiau nei 100 kalbų. Geroji žinia mūsų skaitytojams: leidykla OBUOLYS pasirašė išskirtinę sutartį su Agathos Christie fondu leisti jos knygas lietuviškai! Pirmoji niekada anksčiau Lietuvoje neleista knyga KALTINIMO LIUDYTOJAS, kurioje surinktos geriausios Erkiulio Puaro ir Mis Marpl istorijos, skaitytojus pasieks jau liepą.

 


Foto galerija:

35f95502-f0c6-f242-3b69-39e1d5e16934.png
800x370-obuolys-web-kaltinimo-liudytojas.jpg
12000x1200-ga-kaltinimo-liudytojas.jpg
agatha-christie-kaltinimo-liudytojas-virselis-3d-obuolys-lt-04.jpg

35f95502-f0c6-f242-3b69-39e1d5e16934.png

Apie šią išskirtinę autorę – Agathą Christie – yra surinkta net 100 neįtikėtinų, nepaprastai įdomių ir net skandalingų faktų:

  1. Pati pirmoji jos istorija, kurią parašė labai jauna vadinosi „Grožio namai“. Ją parašė mirdama iš nuobodulio, kai sveiko po persirgto gripo ir turėjo ilgai gulėti lovoje.
  2. Savo pirmąją detektyvinę istoriją, kuri vadinosi „Mįslingas nutikimas Stailze“ ji parašė vedama noro laimėti lažybas su seserimi Madge.
  3. „Mįslingą nutikimą Stailze“ iš pradžių atmetė net šeši leidėjai.
  4. Kai galiausiai buvo nuspręsta išleisti „Mįslingą nutikimą Stailze“, redaktorius primygtinai reikalavo, kad ji žodį „cocoa“ (liet. kakava) rašytų „coco“. Kadangi dar nebuvo patyrusi rašytoja, ji pasidavė, o kai knyga buvo išleista, sulaukė daugybės laiškų ir bičiulių, kurie laikė šią jos klaidą tiesiog prastu rašybos išmanymu. Agatha Christie manė, kad tai siaubingai neteisinga.
  5. Išleidus „Mįslingą nutikimą Stailze“ rašytoja uždirbo 25 svarus.
  6. Ji yra vienintelė detektyvinių romanų autorė, kuri sukūrė net du lygiaverčius, nepaprastai garsius ir skaitytojų mylimus personažus – Erkiulį Puaro ir Mis Marpl.
  7. Per savo gyvenimą ji „matė“ Erkiulį Puaro du kartus – vieną kartą, kai pietavo „Savoy“ viešbučio restorane, kitą kartą – valtyje Kanarų salose.
  8. Išleidus apsakymų seriją „Vyras rudu kostiumu“ ji uždirbo tiek, kad galėjo nusipirkti automobilį „Morris Cowley“.
  9. Ji atkalbėdavo leidėjus nuo Puaro minėjimo ant knygų viršelių, yra vos keletas išimčių, įskaitant knygą „Tiria Puaro“.
  10. 1927 m. išleista knyga „Didysis ketvertas“ iš tiesų buvo keletas trumpų istorijų perrašytų į vientisą romaną.
  11. „Rodžerio Ekroido nužudymas“ buvo pirmasis Agathos Christie romanas, išleistas Prancūzijoje 1927 m.
  12. Romaną „Mėlynojo traukinio paslaptis“ ji visada laikė savo prasčiausiai parašyta knyga. Ją parašė leisdama laiką Kanarų salose.
  13. Personažas Mis Marpl buvo įkvėptas Agathos Christie močiutės ir jos draugų.
  14. Romanas „Žmogžudystė klebonijoje“ buvo vienas iš pirmųjų, įtrauktų į žymųjį Collinso detektyvinių romanų klubą.
  15. Jaunystėje, įkvėpta Commedia dell’arte (liet. itališkosios komedijos) ir personažų Arlekino bei Kolumbinos, ji rašė poemas, kurios vėliau įkvėpė ją sukurti pasakojimą „Paslaptingasis misteris Kvinas“.
  16. Ji parašė šešis pusiau autobiografinius, karčiai saldžius romanus slapyvardžiu Mary Westmacott. Tai, kad ji – šių romanų autorė, buvo paslaptis beveik 20 metų.
  17. Kai 1935 m. buvo pradėtos leisti „Penguin“ knygos minkštais viršeliais, „Mįslingas nutikimas Stailze“ buvo vienas iš pirmųjų dešimties išleistų romanų.
  18. Romanas „Trijų veiksmų drama“, išleistas 1935 m., buvo pirmasis, kurio 10 000 kopijų tiražas parduotas per pirmuosius metus.
  19. 1942 m. išleistame Mis Marpl serijos romane „Lavonas bibliotekoje“ ji vardu paminėjo save pačią.
  20. Vieną iš savo knygų ji parašė per savaitgalį – Mary Westmacott slapyvardžiu romaną „Absent in the Spring“.
  21. 1948 m. „Penguin“ leidykla išleido 10 Agathos Christie knygų, kurių kiekvienos tiražas buvo po 100 000 kopijų – iš viso 1 milijonas.
  22. 1954 m. ji gavo pirmąjį „Mystery Writers of America“ didmeistrės apdovanoijmą.
  23. Agatha Christie paaukojo pajamas, gautas už Mis Marpl serijos apsakymą „Sanctuary“, Vestminsterio abatijos fondui.
  24. Ji sutiko būti žymiojo „Detection Club“ (mistinių, detektyvinių romanų autorių klubo) prezidente, bet iškėlė vieną sąlygą – jai niekada nereikės sakyti kalbos.
  25. Jos kūrinys „Helovyno vakarėlis“ dedikuotas anglų rašytojui P. G. Wodehouse, kuriuo Agatha Christie itin žavėjosi.
  26. Savo autobiografiją ji rašė 15 metų: nuo 1950 m. iki 1965 m.
  27. „Nesibaigianti naktis“ pagrindinis veikėjas, kurio balsu pasakojama istorija, yra jaunas darbininkų klasės vyras. Šį kūrinį ji parašė būdama 76 metų.
  28. Mirus jos personažui Erkiuliui Puaro, „The New York Times“ skyrė visą puslapį jo nekrologui.
  29. Agatha Christie ketino liautis rašyti būdama 75 metų, tačiau jos knygas taip gerai pirko, kad ji nusprendė rašyti toliau ir rašė iki pat savo mirties. Ji mirė sulaukusi 86 metų.
  30. 2000 m. gegužę „Bouchercon“ tarptautinė mistinių detektyvų autorių konvencija paskelbė Agathą Christie amžiaus rašytoja, o Erkiulio Puaro serijos knygas – amžiaus serija.
  31. Ji parašė daugiau nei 30 pjesių, iš kurių žymiausia – „Pelėkautai“. Ši pjesė, kurios premjera įvyko 1952 m., yra ilgiausiai statoma pjesė visame pasaulyje.
  32. Ji yra vienintelė moteris dramaturgė, kurios trys pjesės buvo atliekamos vienu metu Londono Vest Ende.
  33. Ji yra vienintelė pasaulyje detektyvų autorė, sulaukusi ir tarptautinės šlovės kaip dramaturgė.
  34. Pirmasis aktorius, suvaidinęs Erkiulį Puaro buvo Charles‘as Laughtonas.
  35. Po to, kai ji adaptavo keturis romanus apie Erkiulį Puaro teatro vaidinimams, ji daugiau apie šį personažą neberašė iš viso.
  36. Kai ji adaptavo „Voro tinklą“ kino filmui ir pritaikė Klarisos dalį kino aktorei Margaret Lockwood, Agatha Christie taip pat, neprašoma, sukūrė papildomą vaidmenį ir Margaret Lockwood dukrai.
  37. „Pelėkautai“ buvo sukurti remiantis radijo vaidinimu „Trys aklos pelės“, kuris buvo sukurtas Didžiosios Britanijos karalienės Mary (karalienės Elizabeth II močiutės)gimtadienio proga.
  38. Originali „Pelėkautų“ programa neturėjo viršelio. Ant jo tebuvo pelėkautai raudoname fone.
  39. Kartą viename iš Londono kalėjimų kaliniams buvo rodomas spektaklis „Pelėkautai“. Spektaklio metu du kaliniai pabėgo.
  40. Iš visų jos kūrinių jai pačiai labiausiai patiko „Kaltinimo liudytojas“.
  41. Ji taip vengė viešumos, kad jos neatpažino spektaklio „Kaltinimo liudytojas“ premjeroje ir neįleido pro duris. Ji buvo per drovi, kad prisistatytų ir reikalautų įleisti.
  42. Agatha Christie laimėjo Edgaro premiją už geriausią spektaklį „Kaltinimo liudytojas“.
  43. Agathos Christie vardas pastaruosius 53 metus kasdien buvo minimas kiekviename laikraštyje, kuriuose buvo Vest Endo teatrų programa. Išskyrus per visuotinį uždarymą 2020 m.
  44. Agathos Christie mirties dieną Vest Endo teatrai valandai prigesino šviesas.
  45. Vaikystėje ji nelankė mokyklos, o buvo mokoma mamos ir guvernančių.
  46. Būdama vaikas, ji vaidino pulkininką Fairfaxą Gilberto ir Sullivano spektaklyje „Sargybos jaunuoliai“. Ji taip vaidino mėgėjų spektakliuose „Cockington Court“ dvare Torkėjuje.
  47. Vaikystėje ji labai mėgo tradicinius, gausius kalėdinius valgius. Ji ne kartą dalyvavo valgymo varžybose ir jai niekada nesidarydavo bloga. Ji mėgo viską, išskyrus austrių sriubą. Tai ją įkvėpė parašyti istoriją „Kalėdų pudingas“.
  48. Būdama paauglė ji studijavo Paryžiuje ir ketino tapti klasikinės muzikos atlikėja, tačiau galiausiai studijas metė – pernelyg bijojo scenos.
  49. Ji turėjo slaptą svajonę tapti operos dainininke, tačiau jos svajonė žlugo. Jos balsas būtų tikęs koncertams, tačiau operai buvo per silpnas.
  50. 1911 m. Agathą Christie sužavėjo pirmoji kelionė lėktuvu. Nors skrydis truko tik penkias minutes, tačiau įspūdis liko ypač puikus.
  51. Pirmojo pasaulinio karo metu ji dirbo slaugytoja ligoninėje, paskui įsidarbino vaistininkės asistente ir taip įgijo žinių apie nuodus. 1917 m. balandžio 13 d. ji išlaikė egzaminą ir tapo kvalifikuota vaistininke.
  52. Kartą dirbdama vaistinėje ji pastebėjo, kad chemikas padarė skaičiavimo klaidą – į žvakučių partiją pridėjo per daug galimai pavojingo vaisto. Žinodama, kad jis įsižeistų, jei ji tai pasakytų, Agatha tyčia numetė visą partiją ant grindų ir taip sugadino. Šis įvykis įkvėpė ją parašyti kūrinį „Palšas žirgas“.
  53. Jos atostogų namą pietų Devone per Antrąjį pasaulinį karą buvo užėmusi JAV pakrančių sargyba.
  54. Daugelį metų ji organizavo esė konkursus Galmptono pradinės mokyklos mokiniams. Šioje mokykloje yra jos vardu pavadinta klasė.
  55. Uždarbį, gautą už Mis Marpl serijos kūrinį „Greenshaw’s Folly“ ji paaukojo Churstono bažnyčios langui atnaujinti.
  56. Ji niekada nerašydavo savo šeimos namuose Grynvėjuje, tačiau dažnai savo naujausius kūrinius perskaitydavo šeimos nariams ir beskaitydama leisdavo spėlioti, kas kaltininkas. Jos vyras Maxas dažniausiai atspėdavo.
  57. Agathos Christie biusto skulptūra stovi Torkėjuje. Ją sukūrė olandų skulptorė Carol Van Den Boom-Cairns, o iškilmingai pristatė Agathos dukra Rosalinda Hicks 1990 m., praėjus šimtmečiui po rašytojos gimimo.
  58. 1922 m. ji keliavo po pasaulį su savo pirmuoju vyru Archie Christie.
  59. Ji kamavo jūros liga – lygiai taip pat, kaip ir jos personažą Erkiulį Puaro.
  60. Ji retai savo istorijose aprašydavo realius žmones, tačiau padarė išimtį kurdama personažą Eustachijų Pedlarą, kurio prototipas buvo majoras Belcheris. Su majoru Belcheriu Agatha ir jos vyras keliavo aplink pasaulį.
  61. Ji laikoma pirmąja vakariete moterimi užlipusia ant banglentės. Tai nutiko keliaujant po Pietų Afriką ir vėliau po Havajus 1922 m.
  62. Pirmą kartą ji keliavo Rytų ekspresu 1928 m. Ji ketino keliauti į Karibų salas, tačiau po vakarienės su bičiuliais apsigalvojo – nukeliavo į Bagdadą.
  63. Kambarys, kurio numeris 411 „Pera Palace“ viešbutyje Stambule yra dedikuotas Agathai Christie. Dalį kūrinio „Žmogžudystė Rytų eksprese“ ji parašė būtent šiame kambaryje, kuriame iki šiol kabo jos nuotraukos ir daugybė knygų kopijų.
  64. Ji sutiko savo antrąjį vyrą serą Maxą Mallowaną archeologiniuose kasinėjimuose Vidurio Rytuose. Vėliau ji daug metų vykdavo kartu su juo kasinėti, o radinius valydavo savo veido kremu.
  65. Agatha Christie studijavo fotografiją Reinhardto mokykloje, o naujus gebėjimus panaudojo fotografuodama archeologinius radinius. Deja, rezultatai jos vyrui Maxui pasirodė per daug meniški, jis norėjo, kad radiniai nuotraukose atrodytų lygiai taip pat, kaip realybėje.
  66. Kartą, kai ji buvo archeologiniuose kasinėjimuose, Allenas Lane‘as, jos Penguin leidėjas, padovanojo jai tradicinio angliško sūrio gabalėlį.
  67. 1924 m. ji pavadino savo namą Stailzu – džiaugdamasi savo pirmojo romano sėkme.
  68. Ji buvo šunų mylėtoja. Jos pirmasis šuo buvo Jorkšyro terjeras, kurį ji gavo penktojo gimtadienio proga. Šuo buvo vadinamas Toniu, tačiau pilnas jo vardas buvo Džordžas Vašingtonas.
  69. Jos mėgstamiausia spalva buvo žalia.
  70. Daugelį metų ji buvo Wallingfordo mėgėjų dramos būrelio prezidente.
  71. Ji niekada negėrė alkoholio ir niekada nerūkė.
  72. Labiau už viską ji nemėgo dviejų dalykų – marmelado pudingo ir tarakonų. Taip pat jai nepatiko minia, žmonių spūstys, garsūs balsai, triukšmas, nereikšmingi pokalbiai, vakarėliai, ypač kokteilių vakarėliai, cigarečių dūmai ir rūkymas apskritai, alkoholiniai gėrimai, išskyrus, kai jie naudojami kulinarijoje, marmeladas, austrės, atvėsęs maistas, pilkas dangus, paukščių kojos ir apskritai paukščių buvimas greta. Be to, ji bjaurėjosi karšto pieno skoniu ir kvapu.
  73. Jai patiko saulėkaita, obuoliai, visokia muzika, traukiniai, sunumeruotos dėlionės ir apskritai viskas, kas susiję su skaičiais, paplūdimio pramogos – maudynės ir plaukimas, tyla, miegas, svajojimas, valgymas, kavos kvapas, pakalnutės, dauguma šunų veislių, teatras.
  74. Jos mylimiausi rašytojai buvo Elizabeth Bowen ir Grahamas Greene‘as.
  75. Viena iš jos gyvenimo aistrų buvo muzika. Jos mėgstamiausi kompozitoriai buvo Elgaras, Sibeliusas ir Wagneris.
  76. Ji augino rožę, pavadinta jos vardu.
  77. Jos mėgstamiausios gėlės buvo pakalnutės.
  78. Jos namai „Sheffield Terrace“ Londone buvo subombarduoti Antrojo pasaulinio karo metu. Po to ji persikėlė į modernistinį „Isokon“ namą Hampsteade.
  79. Antrojo pasaulinio karo metu Londono universiteto ligoninėje ji dirbo vaistų dozatore.
  80. 1955 m. jos vardu buvo pavadinta akcinė bendrovė.
  81. 1961 m. Ekseterio universitete jai buvo suteiktas garbės laipsnis.
  82. Kartą Agathą Christie nustebino laiškas nepažįstamos moters, kuri prašė ją įsivaikinti! Rašytoja buvo labai sutrikusi ir stengėsi kaip įmanoma mandagiau atsisakyti.
  83. Du dalykai, gyvenime ją sužavėję labiausiai buvo jos automobilis „Morris Cowley“ ir vakarienė su karaliene Bekingemo rūmuose.
  84. 1972 m. jos skulptūra atsidūrė „Madame Tussauds“ muziejuje.
  85. Vokietijoje buvo sukurtas pirmasis filmas pagal Agathos Christie romaną – „Die Abenteuer GmbH“ (1928 m.). Filmas buvo sukurtas pagal vieną pirmųjų jos romanų „Slaptasis priešininkas“.
  86. 1931 m. ji skaitė vieną iš savo istorijų BBC radijuje.
  87. Pamačiusi Joaną Hickson, vaidinančią filme „Žmogžudystė Nile“ 1946 m., ji parašė, kad norėtų, jog ši aktorė vieną dieną suvadintų jos heroję Mis Marple.
  88. 1956 m. pirmoji televizijoje Mis Marpl suvaidinusi aktorė buvo Grace Fields.
  89. Ji dedikavo savo romaną „Perskilęs veidrodis“ aktorei Margaret Rutherford – pirmajai kino teatrų Mis Marpl. Nors manė, kad ši aktorė nepanaši į jos sukurtą heroję, tačiau gerbė ją kaip aktorę.
  90. Du filmai, kuriuose vaidino Margaret Rutherford buvo pastatyti pagal Puaro serijos knygas. Tik filmas „Murder She Said“ buvo sukurtas pagal Mis Marple istoriją.
  91. Ji 1962 m. parašė filmo scenarijų pagal Charleso Dickenso romaną „Bleak House“.
  92. Jos paskutinis viešas pasirodymas buvo 1974 m. filmo „Žmogžudystė Rytų eksprese“ premjeroje.
  93. Davido Tennanto serialo „Doctor Who“ serijoje „Vienaragis ir vapsva“ aktorė Fenella Woolgar suvaidino Agathą Christie, kuri padėjo daktarui ir jo kolegei Donnai Noble išspręsti keletą žmogžudysčių.
  94. Jei sudėtume visas JAV išleistas knygas „Pavojus Endhause“ vieną ant kitos – šis knygų bokštas siektų mėnulį.
  95. Vienas pilnas visų Mis Marpl istorijų leidimas yra patekęs į Guinnesso rekordų knygą kaip storiausia knyga pasaulyje. Ją sudaro 4032 puslapiai.
  96. Detalus apsinuodijimo aprašymas Agathos Christie romane „Palšas žirgas“ 1971 m. padėjo realiame gyvenime sulaikyti žudiką Grahamą Youngą.
  97. Agathos Christie garbei Covent Gardene stovi 2,4 metrų aukščio knygos pavidalo skulptūra. Ji buvo sukurta 60-ųjų „Pelėkautų“ metinių minėjimui.
  98. Jos kaip rašytojos karjera truko penkis dešimtmečius, per kuriuos ji parašė 66 detektyvinius romanus, 6 ne detektyvinius romanus ir 150 trumpų apsakymų.
  99. Agathos Christie knygų yra parduota daugiau nei 2 milijardai. Ją aplenkė tik Biblija ir Šekspyras.

100. Jos knygos išverstos į daugiau nei 100 kalbų – tai reiškia, kad jos knygos labiausiai verčiamos visame pasaulyje!

Faktai išties įdomūs ir stebinantys, o noras perskaityti jos knygas – didžiulis! Agatha Christie puikiai išmanė skaitytojų intrigavimo ir klaidinimo meną, sumaniai sugriaudavo savo pačios skaitytojui įteigtą nuomonę apie nusikaltėlio asmenybę, nusikaltimo motyvą, vietą, laiką ir netgi priversdavo suabejoti – tai nusikaltimas ar visgi ne. Visi jos personažai yra galimi įtariamieji!

Leiskitės į nepamirštamą detektyvinį nuotykį perskaitydami leidyklos „Obuolys“ išleistą knygą KALTINIMO LIUDYTOJAS (ši knyga niekada nebuvo išversta į lietuvių kalbą, o pati autorė pagrindinį šios knygos apsakymą laikė savo mėgstamiausiu kūriniu!) >> https://obuolys.lt/produktas/kaltinimo-liudytojas/

 

Remiamas turinys

12000x1200-ga-kaltinimo-liudytojas.jpg



REDAKCIJA REKOMENDUOJA