Ukrainos policija vėl sulaikė buvusį Gruzijos prezidentą Saakašvilį

Pasaulis
lrt.lt nuotr.
Budintis Budėtojas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Ukrainos policija penktadienį vėl areštavo buvusį Gruzijos vadovą Michailą Saakašvilį po anksčiau šią savaitę surengto nesėkmingo teisėsaugos reido prieš šį prezidento Petro Porošenkos priešininką.

Generalinis prokuroras Jurijus Lucenka nurodė, kad 49 metų kovos su korupcija aktyvistas buvo sulaikytas dėl įtarimų, kad mėgino įvykdyti perversmą ir kad jo opozicinės partijos „Naujųjų jėgų judėjimas“ veiklą rėmė Rusija.

„Planuojame atlikti tyrimą ir prašysime teismo paskirti kardomąją priemonę“, – J. Lucenka parašė savo „Facebook“ paskyroje.

Sulaikius M. Saakašvilį, apie 100 jo šalininkų susirinko prie Ukrainos saugumo tarnybos (SBU) sulaikymo izoliatoriaus Kijeve ir skandavo „Gėda“.

Vidaus reikalų ministro patarėjas Antonas Heraščenka sakė, kad Kijevo teismas turės per 72 valandas nuspręsti, ar buvusiam pietinės Odesos srities gubernatoriui turi būti skirtas ikiteisminis kalinimas.

Teisėjas taip pat gali skirti M. Saakašviliui namų areštą arba paleisti jį už užstatą.

Sulaikytas politikas savo ruožtu pareiškė, kad pradeda neribotos trukmės bado streiką ir pakvietė savo šalininkus ateiti į sekmadienį planuojamą surengti demonstraciją ir reikalauti P. Porošenkos apkaltos.

„Gerbiami tėvynainiai, gerbiami ukrainiečiai! Spekuliantų valdžia mane areštavo remdamasi melagingais kaltinimais. Tokiu būdu jie nori jus įbauginti. Nieko nebijokite, drąsiai sekmadienį eikite į taikią akciją „Už apkaltą“. Kartu apginsime Ukrainą nuo korupcijos ir savivalės. Mūsų pergalei nėra alternatyvos. Laikykitės! Šlovė Ukrainai“, – M. Saakašvilio pareiškimą prie sulaikymo izoliatoriaus perskaitė jo advokatas Ruslanas Čornoluckis.

Antradienį SBU pareigūnai mėgino suimti M. Saakašvilį per reidą jo namuose Kijeve, bet politikas buvo dramatiškai išvaduotas savo šalininkų iš policijos mikroautobuso.

Nuo to laiko jis vadovavo protestams prie parlamento ir reikalavo, kad P. Porošenkai būtų surengta apkalta už nesugebėjimą kovoti su aukšto lygio korupcija.

M. Saakašvilis neigia įvykdęs kokių nors nusikaltimų ir sako, kad jo veiksmai buvo taikūs ir teisėti.

Porošenka žada sąžiningą teismą

Antradienio drama žymėjo naujausią epizodą permainingoje M. Saakašvilio politinėje istorijoje. Šis veikėjas į valdžią Gruzijoje atėjo per 2003 metų provakarietišką Rožių revoliuciją, po penkerių metų įsitraukė į trumpą, bet pragaištingą karą su Rusija, o vėliau buvo priverstas palikti savo šalį.

M. Saakašvilis vėl atsidūrė dėmesio centre kaip Maidano revoliucijos, 2014 metais nuvertusios Maskvos remtą Ukrainos vyriausybę ir nukreipusios šalį proeuropietišku kursu, aktyvus šalininkas.

2015 metais P. Porošenka apdovanojo M. Saakašvilį už jo pastangas, paskirdamas vadovauti svarbios Odesos srities administracijai.

Tačiau jųdviejų santykiai pašlijo, ir pernai M. Saakašvilis atsistatydino, skųsdamasis, kad pareigūnai trukdo jo pastangoms kovoti su korupcija.

P. Porošenka liepą atėmė iš M. Saakašvilio Ukrainos pasą, tačiau buvęs gubernatorius ignoravo valdžios veiksmus ir rugsėjį, padedamas savo šalininkų, dramatiškai sugrįžo į Ukrainą iš Lenkijos.

Ukrainos prezidentas penktadienį žadėjo užtikrinti, kad tyrimas M. Saakašvilio veiklos tyrimas ir teismas būtų sąžiningas.

„Siekiant visiško aiškumo ir pasitikėjimo, neatmetu galimybės, kad tyrimas paprašys papildomos ekspertizės, įskaitant iš tarptautinių organizacijų“, – sakė P. Porošenka per bendrą spaudos konferenciją su Lietuvos prezidente Dalia Grybauskaite.

„Jis (Saakašvilis) turi atsakyti tyrėjams ir visuomenei dėl jam pareikštų kaltinimų, – pridūrė Ukrainos lyderis. – Jeigu jis neatsakys, tai tereikš, kad šie kaltinimai yra pagrįsti.“

BNS informacija