REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Laisvalaikis2017 m. Liepos 28 d. 21:05

Tropinių drugelių paroda atsinaujino (FOTO)

Šiauliai

Mindaugas LaukysŠaltinis: Etaplius.lt


10577

Akmenės krašto muziejaus lankytojai turės unikalią galimybę pasijusti tikrose džiunglėse, pamaitinti šiltųjų kraštų drugelius, pajusti jų švelnų kutenimą kojytėmis bei su jais nusifotografuoti muziejuje įrengtose „mini džiunglėse“ (drugelių oranžerijoje). Galėsite pasigrožėti gyvais drugeliais iš egzotinių šalių: iš Peru, iš Meksikos, iš Filipinų ir kt.


Foto galerija:

1b-img-1793.jpg
2026.jpg
img-1228.jpg
img-7788-koreg-didele.jpg
img-20170627-171808.jpg
untitled-32.jpg
untitled-57.jpg
untitled-100.jpg
untitled-140.jpg
untitled-154.jpg

Dar nematytos rūšys

Liepos 19 d. į Akmenės krašto muziejų atkeliavo „Deluxe“ (liet. prabangi) tropinių drugių lėliukių siunta, iš kurių jau išsirito „grožio etalonu“ vadinami drugeliai Morpho peleides, „drugeliai-pelėdos“ (Caligo), „drugeliai-aitvarai“ (Idea leuconoe) ir „drugeliai-lapeliai“ (Kallima inachus). Specialioje oranžerijoje skraido ir ryškios it liepsna spalvos drugys Dryas julia (dar vadinamas „Ugnies drugeliu“ arba „Drugiu-fakelu“) bei kiti pasakiškų spalvų ir įmantrių formų bei raštų tropiniai drugiai.

Pasak muziejaus direktorės Lionės Stupurienės, muziejų pasiekusioje siuntoje yra ir iki šiol dar nematytų drugių: „Jau išsirito net patiems muziejaus darbuotojams dar nematytos drugelių rūšys: ryškios oranžinės spalvos drugys Dryadula phaetusa, kuris dar vadinamas „oranžiniu tigriuku“, ir „drugys-šviesoforas“ Catonephele numilia. Pastarojo sparnai išmarginti ryškiais apskritimais, kurie ir primena šviesoforą.“

Muziejaus darbuotojai supažindins lankytojus su trumpu, bet spalvingu drugių gyvenimu, papasakos, kaip drugiai maitinasi, kaip uodžia, kaip ragauja. Sužinosite įdomių faktų apie „drugių-pelėdų“ „akių“ funkcijas, išgirsite mokslininkų keliamas versijas, be to, nustebsite sužinoję kai ką įdomaus apie drugelių uoslės, skonio, regėjimo ir klausos organus.

Kaip įprasta, per savaitę (ar 10 dienų nuo siuntos gavimo) išsirita didžioji dalis drugelių, tad lankytojų jau laukia egzotiški įspūdžiai muziejuje įrengtose džiunglėse, minėtoje gyvų drugelių oranžerijoje. Be to, tam tikromis sąlygomis gyvų drugelių ekspozicijos lankytojams leidžiame nemokamai fotografuotis su šiais pasakiško grožio drugeliais. Tikėtina, kad lankytojams gali pasisekti pamatyti ir patį drugelių ritimosi iš lėliukių procesą.

Muziejų pasiekusioje siuntoje iš viso yra arti dvidešimties rūšių bei porūšių drugių: Kallima inachus, Caligo eurilochus, Morpho peleides, Idea leuconoe, Catonephele numilia, Dryadula phaetusa, Dryas julia, Graphium agamemnon, Hypna clytemnestra, Pachliopta kotzebuea, Papilio demoleus, Papilio memnon, Papilio nephelus, Papilio palinurus, Papilio rumanzovia.

Drugeliai ir IT technologijos

Muziejuje galėsite pasigrožėti Boriso Izenbeko surinkta didžiausia Lietuvoje dieninių drugelių kolekcija. B. Izenbeko kolekcijoje yra apie 5000 dieninių drugių iš viso pasaulio (dalis kolekcijos saugoma muziejaus archyvuose). Ypač daug, net 477 rūšis (iš 557 žinomų pasaulyje), surinkta sklandūnų (Papilionidae). Keliolika kolekcijoje esančių eksponatų rūšių yra ant išnykimo ribos ir dabar pasaulyje griežtai saugomos.

Tarp kitko, neseniai žurnalas „Iliustruotasis mokslas“ rašė apie mėlynųjų drugelių Morpho peleides ypatingą sparnų struktūrą, kuri padėjo sukurti spalvotas e-skaitykles: „Žemėje atsiradę biologiniai organizmai ne vieną milijardą metų evoliucionavo, kad taptų savų buveinių šeimininkais ir pačiais originaliausiais būdais įveiktų visus aplinkos jiems metamus iššūkius. Įvairiausių sričių mokslininkai vis dažniau tyrinėja gyvūnų gyvenimus ir bando kopijuoti evoliucijos sukurtus įrankius ir gamtos suteiktas dovanas. Pavyzdžiui, drugeliai padėjo sukurti spalvotas e-skaitykles. Mat dieninių drugių Morpho, kurie priklauso vabzdžių būriui Lepidoptera (pavadinimas reiškia „žvynuoti sparnai“), viršutinė jų sparnų dalis padengta daugybe persiklojančių žvynelių ir kutikulių. Dėl tokios ypatingos sandaros šviesa unikaliai atspindima. Atspindėtos mėlynos šviesos bangos yra suintensyvinamos, o štai kitų spalvų bangos anuliuojamos.“

Muziejaus gyvų drugelių ekspozicija atnaujinama kiekvieną mėnesį (gaunamos skirtingos drugelių rūšys). Planuojama, kad vis naujos egzotinių drugelių siuntos muziejų pasieks iki vėlyvo rudens. Žinoma, gamtos procesus sunku nuspėti, todėl muziejaus darbuotojai rekomenduoja iš anksto paskambinti į muziejų ir sužinoti, kiek ir kokių jau išsiritusių (ar dar neišsiritusių) drugelių yra oranžerijoje.

Telefonas pasiteirauti: (8 425) 55 075.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA