REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Birželio 26 d. 14:35

Seimo narys M. Majauskas siūlo padidinti išlaikymą vaikams

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


7820

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys, Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas Mykolas Majauskas siūlo dvigubai padidinti Vaikų išlaikymo fondo paramą alimentų negaunantiems vaikams.

„Manau, kad Lietuvoje turėtume priimti sprendimus, kuriais būtų padvigubinta parama nuo 57 eurų iki 114 eurų per mėnesį už kiekvieną vaiką, kurio neišlaiko vienas iš tėvų, susiejant tai su minimaliu mėnesiniu atlygiu (MMA), kad ateityje keičiantis MMA šis dydis atitinkamai didėtų“, – pirmadienį spaudos konferencijoje Seime sakė M. Majauskas.

Jo teigimu, šiuo metu parama vaikams, kurių vienas iš tėvų atsisako išlaikyti ir vaikai yra išlaikomi Vaikų išlaikymo fondo, yra be galo maža. Pasak M. Majausko, šios paramos dydis išlieka toks pat jau daugiau kaip 10 metų.

„Ši parama nesikeičia daugiau kaip 10 metų. Kuomet ji buvo nustatyta 2007 metais, ji siekė maždaug 30 proc. MMA, bet per tą laikotarpį tiek MMA, tiek skurdo rizikos riba augo, dvigubėjo, tačiau parama tėvų neišlaikomiems vaikams išliko tokia pati žema ir apgailėtina. Mano supratimu, jau šiandien reikėtų priimti sprendimus, kuriais būtų padvigubinta ta parama ir susieta su MMA tam, kad kiekvieną kartą keičiant MMA didėtų ir parama tėvų neišlaikomiems vaikams“, – sakė M. Majauskas spaudos konferencijoje „Skyrybų vaikai: kaip sumažinti jų skausmą ir skurdą“.

Parlamentaras M. Majauskas kartu su Seimo TS-LKD frakcijos nare Ingrida Šimonytė parengė Vaikų išlaikymo fondo įstatymo pataisas, siūlančias dvigubinti išmoką tėvų išlaikymo negaunantiems vaikams, nustatant, kad mėnesinės išmokos vaikui dydis nebūtų mažesnis nei trečdalis minimalaus mėnesinio atlygio. Pagal šiuo metu nustatytą MMA tai būtų 114 Eur per mėnesį.

„Siūlomų pataisų tikslas – mažinti socialinę atskirtį ir užtikrinti minimalų pragyvenimo lygį labiausiai socialiai pažeidžiamų šeimų vaikams“, – sakė M. Majauskas.

Vien per praėjusius metus dėl skyrybų be vieno iš tėvų Lietuvoje augti liko 6692 vaikai iki 17 metų amžiaus. 2016 m. skyrybų lygis buvo vienas aukščiausių Europos Sąjungoje (ES) ir, prognozuojama, dar augs. Lietuva, remiantis Eurostato duomenimis, yra antra didžiausiu skyrybų rodikliu garsėjanti Europos Sąjungos šalis po Danijos.

Šeimos ir asmens saviugdos centro „Bendrakeleiviai“ atstovė Elvyra Kučinskaitė teigė, kad skyrybos - daugybinė netektis. „Išsiskyręs žmogus praranda ne tik sutuoktinį. Vienas iš sutuoktinių praranda arba iš dalies praranda vaikus, kurie lieka su kitu. Skyrybos dažnai reiškia ir padidėjusią buitinių rūpesčių naštą, buvusio socialinio, materialinio statuso praradimą, o likusiems su vaikais - realią skurdo grėsmę“, – kalbėjo E. Kučinskaitė.

Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje skurdo riziką patiria net 46 proc. vienišų motinų (tėvų), auginančių vaikus. „Skyrybų metu vaikams sunkiausia pakelti vadinamąjį lojalumo konfliktą. Tuo pat metu mylėti ir tėtį, ir mamą vaikams sunku ne todėl, kad jiems patiems sunku, bet todėl, kad suaugusieji nepadeda jiems saugoti daugiau ar mažiau prarasto mamos ar tėčio, nes dažnai jie patys yra paskendę savo skausme“, - kalbėjo Paramos vaikams centro vadovė, psichologė Aušra Kurienė.

Į Vaikų išlaikymo fondą (VIF) vieni vaikus auginantys tėvai kreipiasi tais atvejais, kai gyvenantys skyrium nevykdo pareigos teikti teismo priteisto išlaikymo vaikams – nemoka alimentų. Šią pareigą prisiėmęs fondas iš mokesčių mokėtojų pinigų per mėnesį vienam vaikui skiria 57 eurus, o paskui bando išsiieškoti iš skolininkų, kurių sąrašus skelbia viešai.

Individualiosios psichologijos instituto dėstytoja Rasa Kardaitė-Vėlyvienė teigė, jog valstybės parama ir buvo sumanyta tam, kad amortizuotų staiga sumažėjusias pajamas, kai su vaikais likęs vienas iš tėvų priverstas gyventi iš vienos algos ir pats vienas mokėti už viską. „Tačiau neretai norint gauti Vaikų išlaikymo išmokas tenka nueiti kryžiaus kelius, įveikti aibę biurokratinių užkardų, ypač, jei alimentų nemokantis vienas iš tėvų gyvena užsienyje. Antstoliai, kurie tarsi turėtų padėti išsiieškoti priteistus vaiko išlaikymo pinigus, irgi nėra garantas, kad po skyrybų neteks patirti skurdo“, - atkreipė dėmesį R. Kardaitė-Vėlyvienė.

Iš visų pareiškėjų, kurie kreipėsi į Vaikų išlaikymo fondą dėl išmokos, apie 7 proc. yra vyrai ir 93 proc. – moterys, o per aštuonerius veiklos metus į VIF kreiptasi daugiau kaip 50 tūkst. kartų.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA