REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Laisvalaikis2018 m. Gegužės 28 d. 11:30

Pažintiniai takai – geriausias startas vasarai (FOTO)

Vilnius

Ugnė LiaudanskytėŠaltinis: Etaplius.lt


11275

Pavasariui tirpstant lyg saulės nulaižytiems ledams, vis labiau norisi kiekvieną laisvą akimirką praleisti kaip nors ypatingai. Tad vos sinoptikams užsiminus apie lietaus planus trumpam atsipūsti, mintyse ima suktis planas, dažniausiai įgaunantis kryptį „gamta“.

Tapkite mūsų draugu „Facebook“ ir sekite svarbiausias naujienas!

Tiems, kurie tobulo pasibuvimo gamtoje pilnatvę atranda miško pavėsyje, paežerėje ar tiesiog kolektyviniuose soduose, kepsninėje čirškant kulinariniams šedevrams – lyg ir viskas aišku. Bet ką daryti norintiems keliauti, judėti, pažinti, sužinoti, pamatyti ir atrasti, kad dar ir piniginė nesulystų, ir kiaulė-taupyklė sveika liktų?

Turbūt daugelis sutiks, kad tokiu atveju bene geriausias planas – pažintiniai takai. Tereikia patogios avalynės, smagaus nusiteikimo, šaunios kompanijos na gal dar užkandžių, kad kelionės įspūdžių burzgiantis pilvas neužgožtų ir viskas – pirmyn į nuotykius ir potyrius!

Įvairiausių pažintinių takų ir takelių visoje Lietuvoje galima rasti turbūt kokį 100 ar dar daugiau. Unikaliais gamtiniais maršrutais gali pasigirti ir Šiaulių regionas, tačiau toli gražu ne visi krašto gyventojai žino, kokius įspūdingus reginius gali išvysti visai pašonėje.

Taigi, kelionė prasideda. Jūsų dėmesiui - įdomiausi Šiaulių krašto pažintiniai takai, kuriuos aplankę, tikrai dar ne kartą sugrįšite!

Jurakalnio geologinis pažintinis takas (Ventos regioninis parkas)

Ties Simono Daukanto muziejumi prasidėjęs šiuolaikiškus reikalavimus atitinkantis pėsčiųjų takas nuvingiuoja iki Jurakalnio griovos atodangos ir atragio, apimdamas Papilės I piliakalnį, apžvalgos aikštelę ir bokštą, galimybes plaukti Ventos upe baidarėmis ir pramogauti nuostabios gamtos apsuptyje.

Netolimoje ateityje tikimasi, kad šiuo taku parko lankytojai galės pasiekti net Augustaičių malūną. Šis projektas itin svarbus ir gamtos turtų saugojimo bei kultūros paveldo požiūriu, nes Ventos regioninio parko Ventos kraštovaizdžio draustinyje yra išskirtinės Lietuvos gamtinės ir kultūrinės vertybės: unikali Baltijos regione Jurakalnio griovos atodanga ir atragis, Papilės atodanga, pirmasis ir antrasis Papilės piliakalniai, penkiolikakamienė liepa, Simono Daukanto memorialinis muziejus bei jo paminklas ir kapas, Šv. Juozapo bažnyčia ir kt.

9e2c07a4fcf70a8e67bab51fc1070327-resized.JPG

Žagarės ozo pažintinis takas

Žagarės ozas – ilgas, siauras kalvagūbris, praslinkusių ledynų suformuotas iš smėlio ir žvyro. Jis vienas įspūdingiausių, o kažkada buvęs ir vienas ilgiausių Lietuvos ozų, nes aplink kalvagūbrį plyti lygumos. Žagarės ozas – tai viena NATURA 2000 teritorijų, esančių Žagarės regioniniame parke, todėl keliaujant šiuo maršrutu galima pasigrožėti nuostabia gamta, stebėti paukščius, gyvūnus ar vabzdžius, pastovyklauti.

Žagarės ozo pažintinio tako stotelėse susipažinsite suŽvelgaičio piliakalniu (dar vadinamu Žagarės, Aukštadvario, Plikuoju, Kosčiuškos kalnu), Žagarės ozu – pylimo pavidalo kalva, miško vabzdžiais ir turtinga augalija, aplankysite regioninio parko rekreacinėje zonoje, prie Žvelgaičių tvenkinio, esantį šaltinį, kurį turbūt žino kiekvienas žagarietis ir net Meilės salą. Tako ilgis 3,6 km.

264.JPG

Mūšos tyrelio pažintinis takas (Joniškio rajonas)

Mūšos tyrelio pažintinis takas įrengtas Joniškio rajone, 15 km į pietus nuo Žagarės, siekiant apsaugoti nuo išnykimo unikalias Mūšos tyrelio telmologinio draustinio gamtines vertybes.

Jame įrengta 11 stotelių, kuriose supažindinama su draustiniu ir jo vertybėmis. Lentų takas veda iki apžvalgos bokšto, skirto pelkės bio įvairovei stebėti. Toliau jis vingiuoja iki vienintelio Joniškio rajone natūralaus Miknaičių ežero ir jo vakarine pakrante legendomis apipintos atnaujintos koplytėlės link. Nuo jos lentiniu ir sutvirtinto grunto takais galima nukeliauti iki Tyrelio akmens ir buvusios partizanų stovyklavietės.

Šį išskirtinį Šiaurės Lietuvos gamtinį kompleksą sudaro aukštapelkės, tarpinio tipo pelkės, žemapelkės, durpynai ir šlapi miškai. Jo pietinėje dalyje prasideda Mūšos ir Juodupio upės, rytinėje dalyje telkšo natūralus Miknaičių ežeras ir daug mažų ežerėlių. Pelkėje veši nemažai saugomų augalų rūšių, čia gyvena ir nemažai retųjų paukščių. Draustinyje gyvena lūšys, vilkai, baltieji kiškiai, sutinkamos retų vabzdžių ir roplių rūšys.

2015 m. kovo 13 d. atidarytas takas iš karto pateko į Lietuvos rekordų knygą, kaip ilgiausias pelkėje nutiestas lentų takas. Jo ilgis – 3,6 km.

musos-tyrelis-takas-prie-miknaiciu-ezero.JPG

Akmenų rūžos pažintinis takas (Kelmės rajonas)

Tai unikalus takas Tytuvėnų regioniniame parke, Užpelkių botaniniame zoologiniame draustinyje. Jį galima rasti netoli Kiaunorių miestelio, šalia kelio Tytuvėnai - Šiauliai.|

Akmenų ruožas (kitaip vadinamas Tučkinės) įspūdingas savo ilgiu - terasos šlaitu driekiasi net 1,65 km. Jis susiformavo prieš 10-14 tūkst. metų, paskutinėje ledynų tirpimo stadijoje. Akmenų tankis vietomis siekia net iki 30 riedulių 16 kvadratinių (4x4m) metrų plote. Ruožas užsibaigia smėlingu išnašų kūgiu.

Akmenų rūžos takas unikalus ne tik gamtine, bet ir menine prasme. Čia galima pamatyti ir garsių Lietuvos skulptorių iš akmenų sukurtas originalias skulptūras ir instaliacijas. Akmenų rūžos pažintinio tako ilgis apie 1,3 km.

akmenu-ruzos-takas-tytuvenu-reg-parke.JPG

Vainagių pažintinis takas (Šiaulių rajonas)

Keliaudami aplink Vainagių ežerą apie 4,5 km susipažinsite su įvairiais miško augalais, miško kirtimais, sužinosite, kas yra kertinės miško buveinės, pasigrožėsite viržynais, mediniu tilteliu pereisite perJuodupio upelį, aplankysite Vainagių piliakalnį, aukštapelkę ir dar daugelį kitų įdomių objektų.

90008446-1.jpg

Šiam savaitgaliui, ko gero, tiek užteks. O kitą penktadienį supažindinsime Jus su dar penkiais pažintiniais takais.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA