REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Gegužės 25 d. 17:20

Panevėžys – savaitę karių apsuptyje

Panevėžys

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


4415

Paskutinė gegužės  savaitė Panevėžio gyventojams ir lankytojams tikrai išliks atmintyje dar ilgai ir ne tik dėl puikaus oro. Šeštadienį praūžusi kariuomenės ir visuomenės vienybės šventė, kurioje dalyvavo bene visų Lietuvos kariuomenės dalinių ir tarnybų atstovai, įvairios organizacijos ir grupės buvo tarsi starto šūvis pirmadienį startavusioms ir didžiąją dalį panevėžiečių įtraukusioms pratyboms „Karaliaus kirtis“. 


Foto galerija:

2017-05-25-karaliaus-kirtis-foto-donatas-suchockis-2.jpg
2017-05-25-karaliaus-kirtis-foto-donatas-suchockis-3.jpg
2017-05-25-karaliaus-kirtis-foto-donatas-suchockis-5.jpg
2017-05-25-karaliaus-kirtis-foto-donatas-suchockis-16.jpg
2017-05-25-karaliaus-kirtis-foto-donatas-suchockis-22.jpg

„Turime daug darbo, esame pasirengę procedūras, numatę reikiamą personalą ir pasiruošę dirbti kartu ir koordinuoti veiklą su savivaldybe ir visomis institucijomis“, – apie laukiančius iššūkius pasakojo karo komendanto pareigas pratybų metu vykdęs atsargos pulkininkas leitenantas Kęstutis Vaitonis. Karaliaus Mindaugo husarų bataliono suorganizuotose pratybose į karo zonos veiklą buvo įtraukta miesto savivaldybė, turėjusi vykdyti ginkluoto konflikto metu reikalingas funkcijas, apskrities policija, priešgaisrinė ir gelbėjimo tarnyba, ligoninė ir gausybė kitų įmonių ir institucijų.

Pagal pratybų scenarijų Panevėžio miestas visą savaitę buvo paskelbtas karinių operacijų teritorija, kurioje viskas prasidėjo nuo separatistinių, kriminalinių grupuočių veiklos, siekiant perimti miesto kontrolę, ginkluotų išpuolių, teroro aktų iki ginkluotų, priešiškos šalies karinių pajėgų įsiveržimo į miestą. Į suplanuotas situacijas pagal kompetencijų sritis nedelsiant reaguodavo pratybose dalyvaujantys pareigūnai, kariai, gelbėtojai, gydytojai.

Kai kuriais atvejais įvykių sūkuryje atsidurdavo ir nedaug ką įtariantys įmonių darbuotojai. „Kalnapilio“ gamyklos patalpose buvo simuliuojamas teroro išpuolis, kurio pasekmė, – išplitusios patalpose kenksmingos sveikatai cheminės medžiagos. Visi darbuotojai buvo nedelsiant evakuojami, tinkamai nesureagavę į signalą buvo palikti patalpose su „sužeistojo lapeliu“. Atskubėjusios tarnybos turėjo kuo skubiau neutralizuoti išpuolio padarinius, gelbėti patalpose likusius žmones, sulaikyti nusikaltėlius, atlikti cheminio užterštumo švarinimą.

„Su turimais pajėgumais patys galime atlikti daug ir įvairaus pobūdžio gelbėjimo darbų, taip pat savo pajėgas sustiprinti galime pašaukdami gelbėtojus iš budėjimo, pasitelkdami gelbėtojus savanorius. Karių pagalbos paprastai prašome didelių gaisrų ar cheminių avarijų metu“, – sakė Panevėžio apskrities Priešgaisrinės ir gelbėjimo tarnybos viršininkas vidaus tarnybos pulkininkas Algirdas Rudys.

Savaitę trukusių pratybų metu mieste griaudėjo imitaciniai šūviai ir sprogimai, gatvėse buvo matoma nuolat į suplanuotus incidentus skubančių karių, ar kitų tarnybų specialiojo transporto priemonės su švyturėliais. Dauguma incidento vietų būdavo paskelbiami visuomenei, todėl neretai į mūšio vietą susirinkdavo būrys smalsuolių, norinčių stebėti neįprastą reginį mieste.

„Sąveika su kariais ir kitomis institucijomis veikia gerai, taip pat ir pareigūnai žaibiškai reaguoja, o dalis jų net iš anksto nežinojo, kad bus įtraukiami į pratybas“, – paklaustas apie veiksmų suderinamumą, pabrėžė Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas vyr. komisaras Mindaugas Ambraziūnas.

Šių laikų konfliktai sunkiai įsivaizduojami be žiniasklaidos atstovų. Informacijos poreikis ir noras pajusti adrenaliną žurnalistus gena į karščiausius pasaulio taškus nepaisant ir didžiausios rizikos. Siekiant treniruoti karius rūpintis ne tik savo ginklo broliais, bet ir galimai šalia esančiais civiliais, bei suteikti patirties ir žinių, veikiant ginkluoto konflikto sąlygomis į pratybas „Karaliaus kirtis“ buvo pakviesti jaunieji Vilniaus Universiteto ir Lietuvos žurnalistikos centro žurnalistai. Pratybose jauniesiems žurnalistams buvo sudarytos kuo realesnės kovai sąlygos, išduotos individualios apsaugos priemonės: šarvinė liemenė, šalmas bei ryškūs identifikaciniai užrašau „PRESS“. „Ne kartą jautėme tikrą baimę, kai šalia esantys kariai surimtėdavo. Supratome, kaip stipriai jie jaudinasi dėl operacijos ir dėl mūsų. Kad ir kokia tikroviška būtų simuliacija ir jos metu išgyventos emocijos, sunku suvokti, ką tektų pajausti tikro susišaudymo metu. Sustiprėjo ir pagarba kariams. Visų pratybų metu jautėme betarpišką jų atsidavimą“, – pasakojo pratybų dalyvė Dominyka Daškevičiūtė.

Nuotraukų autorius - kapitonas Donatas Suchockis



REDAKCIJA REKOMENDUOJA