REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Jaunimas2024 m. Kovo 15 d. 14:13

Telšių rajono moksleiviams – pilietiškumo pamoka „Pasaulio tautų teisuoliai: žemaičiai“

Telšiai

Telšių r. savivaldybės nuotr.

EtapliusŠaltinis: Telšių rajono savivaldybė


294999

Šiandien, kovo 15-ąją – Lietuvos žydų gelbėtojų dieną – Žemaičių muziejus „Alka“ Žemaičių muziejaus „Alka“ ekskursijų vadovė, istorikė Janina Bucevičė Telšių rajono moksleiviams, miesto bei rajono gyventojams vedė nuotolinę pilietiškumo pamoką „Pasaulio tautų teisuoliai: žemaičiai“.

Istorikė J. Bucevičė pasakojo apie Žemaitijos krašto žydų gelbėtojus – Straupų, Stulpinų, Kerpauskų šeimas – kurių dėka buvo išgelbėtos žydų Kaplanų, Faktorių, Blatų šeimos.

Į Lietuvą įsiveržus Vokietijos kariuomenei, Straupių šeima, negalvodama apie sau gresiantį pavojų, ryžosi gelbėti pasmerktuosius mirti žydus. Ūkininkų sodyba Šarnelės kaime (Plungės rajonas) trims su puse metų žydams tapo pačiu tikriausiu išsigelbėjimo centru.

Didelė kailiadirbių Faktorių šeima iš Alsėdžių – pirmoji Juozo Straupio paslėpta žydų šeima. Iš Alsėdžių dvikinkiu vežimu ir dviem dviračiais dvylika žmonių Juozas Straupis nugabeno į Juozo ir Adolfinos Kerpauskų sodybą Šarnelės kaime. Ten visus apgyvendino nedideliame kambarėlyje antrame namo aukšte. Iš pradžių jame gyveno dvylika, o kiek vėliau – šešiolika žmonių. Prie Faktorių šeimos prisijungė Josifo Faktoriaus sesuo Chana Ritovienė su dukra Sara Ritovaitė ir berniukas Haris Frakas iš Telšių geto, irgi išgelbėti Juozo Straupio. Nors Kerpauskų sodyba buvo patogioje vietoje – šalia buvo didelis miškas – tačiau pamažu buvo pradėtos įrenginėti slėptuvės. Pirmoji buvo iškasta po gyvenamuoju namu. Čia 1941 m. lapkričio 1 d. pasaulį išvydo Izraelio ir Feigos Faktorių dukrelė Malka.

Faktoriams užsiminus, kad Telšių gete yra dvi gydytojų šeimos, Juozas Straupis nusprendė jas išgelbėti, paslepiant žmones savo sodyboje. Pirmiausia, Juozas Straupis iš Telšių geto išvežė Taubę Jankelevičiūtę, Malką (Manią) Kaplanaitę, kiek vėliau – gydytojų Miriam ir Maušos Blatų šeimą. Gydytojas Dovydas Kaplanas gete pasiliko iki paskutinės dienos, o paskui pasislėpė Telšiuose. Telšių getas buvo likviduotas 1941-ųjų gruodžio 23 dieną. Pagaliau 1941 m. gruodžio 31 d. Juozas Straupis parsivežė Dovydą Kaplaną iš Telšių į savo namus Šarnelės kaime.

1942 m. rugpjūčio mėnesį Juozas Straupis kreipėsi į savo kaimynus Oną Stulpinienę ir Boleslovą Stulpiną, gyvenusius Šarnelės kaime, netoli Plungės. Juozas Straupis paprašė Stulpinų, kad jie paslėptų gydytojų Miriam ir Maušos Blatų dukrelę Izraelą, prieš savaitę gimusią jo namuose, slėptuvėje. Ona Stulpinienė pati netrukus turėjo gimdyti. Nors Stulpinai gyveno vargingai, neturėjo pakankamai lėšų būtiniems dalykams, jie ryžosi paimti Izraelą, nepaisydami mirtino pavojaus, kuris jiems grėsė už žydų gelbėjimą. Jie pavadino mergaitę Juze, rūpinosi ir mylėjo ją kaip ir savo vaiką. 1944 m. spalio mėnesį po išlaisvinimo nuo nacių okupacijos, Blatai surado savo dukterį pas Oną ir Boleslovą Stulpinus gyvą ir sveiką.

Žemaičių muziejaus „Alka“ organizuota nuotolinė pilietiškumo pamoka skirta supažindinti su žemaičiais, gelbėjusiais žydus ir atskleisti, kad didieji išbandymai ne tik griauna, bet ir pažadina didvyrius.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA