REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Balandžio 16 d. 13:22

Seimas nepritarė iniciatyvai uždrausti laikyti šunis nuolat pririštus

Lietuva

Andriaus Ufarto (ELTA) nuotr.

Jadvyga BieliavskaŠaltinis: ELTA


298252

Seimas nepritarė Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkės Aistės Gedvilienės iniciatyvai uždrausti laikyti šunis nuolat pririštus.

Antradienį už tai siūlančias Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisas po pateikimo balsavo 50 Seimo narių, prieš buvo 21, susilaikė 41 parlamentaras. Ateityje šis projektas dar turi šansų Seime, nes jis nebuvo atmestas, bet grąžintas iniciatoriams tobulinti.

Po balsavimo Seimo narys Valius Ąžuolas pasidžiaugė, kad sveikas protas nugalėjo. „Tegul patys žmonės nusprendžia, ką daryti su savo šunimi. Kas būtų kaime, jeigu visus šunis paleistų nuo lenciūgų?“, – svarstė politikas.

A. Gedvilienė siūlė, kad šunis pririštus laikyti būtų galima vedant juos pasivaikščioti, įrangos ar patalpų valymo metu ir kitais atvejais, bet ne ilgiau kaip dvi valandas.

„Priėmus įstatymo pataisas, nuo 2027 metai šuniukai negalėtų būti laikomi pririšti visą dieną“ – sakė A. Gedvilienė.

Jos duomenimis, pvz. Graikijoje, kai kuriuose Ispanijos regionuose galima rišti šuniukus ne ilgiau nei 2 valandoms, o Austrijoje, Vengrijoje net laikinai negalima.

„Visos ES šalys į savo augintinius žiūri labai atsakingai“, – pateikdama projektą sakė A. Gedvilienė. Jos nuomone, iki 2027 metų pakaktų laiko pasirengti naujovių įgyvendinimui.

Tuo tarpu projekto kritikai tvirtino, kad jis skubotai parengtas ir ne iki galo apgalvotas. Seimo narys Kęstutis Mažeika svarstė, kas matuos, ar tas 2 valandas šuo buvo pririštas ar ne. Dėl to turėjo abejonių ir Seimo narė Agnė Širinskienė.

„Gali būti situacijų, kai šuo dalyvaus, pvz. pusę paros truksiančiame žygyje, o sankcija pradeda veikti lygiai po 2 valandų?“, – pastebėjo parlamentarė.

Seimo narys Artūras Skardžius svarstė, kaip įstatymo projektas veiks nakties metu, o parlamentaras Edmundas Pupinis teiravosi, ką darysime su ožkomis, nes sąlygos visiems gyvūnams turi būti vienodos. Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis piktinosi, kad miestas eilinį kartą nori surašyti taisykles kaimui.

Savo ruožtu Seimo narys konservatorius Andrius Vyšniauskas tvirtino, kad kaimo žmonės atsakingai žiūri į gyvūnus.

„Du trečdaliai šunų yra voljeruose. Jeigu turi normalią tvorą, galima paleisti teritorijoje prie namų, ką žmonės ir daro“, – sakė jis.

Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamento Tyrimo skyriaus atlikto tyrimo duomenimis, 9 iš 23 analizuotų Europos Sąjungos valstybių narių šiuo metu yra įtvirtintas draudimas laikyti šunis pririštus, kitose šalyse yra numatyti įvairūs ribojimai, daugiausia numatant kiek valandų per parą ar kokiomis aplinkybėmis šunis galima pririšti.

Seimo kanceliarijos Teisės departamento nuomone, svarstytina, kaip būtų įgyvendinama nuostata dėl konkretaus valandų skaičiaus – nėra aišku, kas užtikrintų, kad jos būtų laikomasi.

Kartu su A. Gedviliene Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisas teikė Seimo nariai Ieva Pakarklytė, Matas Maldeikis, Morgana Danielė, Paulė Kuzmickienė.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA