REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2017 m. Birželio 26 d. 15:54

Kristupo vasaros festivalyje - Islandijos krateryje skambėjusi muzika

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


7838

Šeštadienį, liepos 1-ąją, prasidedantis Kristupo vasaros festivalis pasitinka 23-iąją savo vasarą. Skirtingose Vilniaus erdvėse ir Lietuvos regionuose klausytojai galės išgirsti 40 skirtingų koncertų - nuo Antonijaus Vivaldžio (Antonio Vivaldi) šedevrų iki Pietų Afrikos melodijų.

Susipažinti su išskirtinėmis muzikos pasaulio asmenybėmis festivalis pakvies ne tik į daugelio jau pamėgtas, bet ir į naujas erdves - Vilniaus universiteto Botanikos sodo Vingio skyrių ir Vilniaus universiteto planetariumą.

Liepos 1 d. Šv. Kotrynos bažnyčioje įvyks festivalio atidarymas, kuriame pasirodys Giedrė Šlekytė drauge su solistėmis Jomante Šležaite (sopranas), Simona Venslovaite (smuikas) ir Šv. Kristoforo kameriniu orkestru. Koncerte „Metų laikai“, be itališkai romantiško „Saulėlydžio“, skambės visiškai kitokie „Metų laikai“ nei žymusis A. Vivaldžio šedevras.

Galingas violončelės garsų ir elektronikos užtaisas pasitiks liepos 13 d. Šv. Kotrynos bažnyčioje vyksiančiame koncerte „Future Cello“. „TheAmazing Cello“ sceniniu vardu pasivadinęs violončelės virtuozas Justas Kulikauskas - vienas geriausių pasaulyje efektų pedalus naudojančių muzikantų, garsios violončelininkų dinastijos atstovas, vienas iš NIKO narių.

Liepos 18 d. Šv. Kotrynos bažnyčioje atlikėjas iš Pietų Afrikos, pradėjęs Baroko genijaus Johano Sebastiano Bacho (Johann Sebastian Bach) kūriniais, spalvingais garsovaizdžiais Lietuvos publiką nukels į tolimąjį Malį. Derekas Griperis (Derek Gripper) - auksinėmis raidėmis įrašytas į pasaulio muzikos istoriją už Afrikos muzikinio paveldo puoselėjimą bei populiarinimą. Jis sugebėjo kūrinius korai (21 stygą turintis, Vakarų Afrikoje paplitęs instrumentas, primenantis arfą) meistriškai, autentiškai ir subtiliai transkribuoti šešiastygei gitarai. D. Griperio pasirodymai sudrebino gitaros pasaulį bei klausytojų širdis - dėl jo koncertų rungiasi garsiausios salės nuo Londono „King's Place“ iki Niujorko „Carnegie Hall“.

Pažinti kitą Ispanijos pusę drauge su senosios muzikos ansambliu „Jacaras“ Lietuvos publika galės liepos 19 d. Šv. Kotrynos bažnyčioje. Daugeliui Ispanija yra neatsiejama nuo flamenko, tačiau šiame koncerte kūrybinga „Jacaras“ kompanija, suvienijusi penkis Karolio Lipinskio akademijos gitaristus ir charizmatiškąją Meksikos dainininkę Žiuljetą Gonzales de Springer (Julieta Gonzalez de Springer), supažindins su ispaniškojo baroko šokiais ir atskleis kitokį, bet ne mažiau užburiantį Ispanijos žavesį.

Vienas laukiamiausių Kristupo vasaros festivalyje - susitikimas su batutos meistre Mirga Gražinyte-Tyla. Liepos 29 d. Vilniaus universiteto didžiajame kieme ji diriguos didingą, tačiau haidniškai šviesią oratoriją „Pasaulio sutvėrimas“. Susižavėjimą šia menininke reiškia ir garsiausi pasaulio kolektyvai, ir klausytojai, ir muzikos kritikai, išskirdami neįtikėtinai stiprios energetikos, ekspresijos, intelekto, vaizduotės bei žavesio derinį vienoje asmenybėje. Jaunos lietuvės įvertinimai tarptautinėje scenoje yra įspūdingi, o ji pati savo pasiekimų nesureikšmina: „Dirigavimas - tai ne mūšis, kuriame reikia parodyti save. Tai - dalijimasis muzika su tais, kurie ją myli taip pat, kaip aš“, - sako M. Gražinytė-Tyla. Nuostabia Jozefo Haidno (Joseph Haydn) muzika festivalio viešnia dalysis būtent su Lietuvos klausytojais.

Naujojoje Kristupo vasaros festivalio erdvėje - VU botanikos sodo Vingio skyriuje - rugpjūčio 8 d. atmosferą kaitins Lotynų Amerikos ritmai, sujungę muzikantus iš skirtingų žemynų. Savo meile braziliškai muzikai jungtinės muzikantų pajėgos pasidalins „Braziliškoje naktyje“.

Dar viena nauja ir ypatinga erdvė, į kurią šiemet pakvies Kristupo vasaros festivalis, - Vilniaus universiteto planetariumas. Rugpjūčio 24 d. klausytojai galės ne tik pasigrožėti žvaigždėmis, bet ir nusileidus 120 metrų po žeme, pamatyti veikiančio Thrihnukagigur ugnikalnio kraterį, kuriame skambėjo muzika, apjungusi etno motyvus, džiazo improvizaciją bei atšiaurius Islandijos kraštovaizdžius.

Tokią galimybę koncerte „Džiazo krateris“ suteiks lenkų džiazo grandas Maciejus Fortuna (Maciej Fortuna), kuris su grupe nepabūgo nusileisti į veikiančio ugnikalnio kraterį Islandijoje ir ten pagroti. Skambant gyvai muzikai, publika matys įspūdingus vaizdus bei muzikantų nuotykius iš ekstravagantiškos išvykos Islandijoje, kurie nukels į paslaptingą, laukinės jėgos, šviesos ir šešėlių kupiną pasaulį.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA