REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2017 m. Spalio 12 d. 17:18

Jurbarko kultūros centro folkloro grupė „Imsrė“: žvilgsnis iš arčiau

Tauragė

Audriaus Sinkaus nuotr.

Rūta VasiliauskienėŠaltinis: Etaplius.lt


16937

Atėjęs į Jurbarko kultūros centro organizuojamas kalendorines šventes: Užgavėnes, Pavasario lygiadienį, Jonines arba Rudens lygiadienį visada sutiksi jas – Jurbarko kultūros centro folkloro grupės „Imsrė“ moteris.


Foto galerija:

dsc05751.jpg
img-1496.jpg
img-1940.jpg
p3298203.jpg
img-6485.jpg
img-6490.jpg

dsc05833.JPG

Tapkite mūsų draugu „Facebook“ ir sekite svarbiausias Jurbarko naujienas!

Pasidabinusios autentiškais tautiniais kostiumais, gražios, spalvingos, balsingos – jos patrauks akis savo rūbų spalvomis ir sužavės širdis puikiai atliekamų lietuvių liaudies dainų garsais. Dažname renginyje akį ir klausą džiugina ir mažųjų „piemenėlių“ būrelis – „Imsrės“ vaikų grupė, kartais dar kuklūs, nedrąsūs, bet skambiais balsais traukiantys dainas, pasakojantys istorijas, visus mielai kviečiantys į žaidimus bei ratelius. Ir visada visų priekyje – temperamentinga, šarminga, įsimenančio balso raudonplaukė grupės vadovė Birutė Bartkutė.

Visas Birutės gyvenimas artimai susijęs su liaudies daina, muzika, tradicijų puoselėjimu. Paklausta, kodėl savo gyvenimo kelio palydove pasirinko liaudies dainą, Birutė primena, kad daina visada ir visur lydėjo lietuvį. Nebuvo tokios gyvenimo srities, kuri nebūtų apipinta dainomis: gimimas ir mirtis, vestuvės ir vardynos, metų šventės, šienapjūtė, rugiapjūtė, linų mynimas, naktigonė. Ilgi žiemos vakarai, kai merginos verpia, o vyrai suka kanapines virves, – viskas pradėta daina, daina palydėta ir baigta su daina. Negalima leisti, kad šis palikimas liktų tik prisiminimuose, senų dainynų puslapiuose. Folkloro grupės „Imsrė“ pagrindinę repertuaro dalį sudaro Antano ir Jono Juškų surinktų liaudies dainų lobynai, taip pat atliekamos kitų regionų dainos, rateliai, žaidimai, smulkioji tautosaka, sutartinės. Kolektyvas yra paruošęs svodbines, krikštynų, karo, našlaičių, vaišių dainų programas.

Kitas Birutės pomėgis – nuostabūs ir įspūdingi smulkiosios tautodailės darbai: šiaudiniai sodai, kupolės, margučiai, kalėdiniai žaisliukai... Birutė tikra auksarankė, Jurbarko tautodailininkų klubo „Mituva“ narė, įspūdingais kūriniais iš žolynų, šiaudų, šieno, medžių šakų puošianti šventes ir aplinką. Savo žiniomis Birutė mielai dalinasi su jurbarkiečiais seminaruose – kasmet prieš Velykas Jurbarko kultūros centre ji organizuoja tradicinių margučių marginimo seminarą, o prieš Kalėdas – seminarą, kurio metu moko vaikus ir suaugusiuosius kalėdinių žaisliukų iš šiaudų bei kitos gamtinės medžiagos gamybos paslapčių.

Norėdama su visais pasidalinti savo meile dainai, Birutė 1990 metais ir subūrė folkloro grupę „Imsrė“, kuri šiandien jungia dvi amžiaus grupes –suaugusiųjų ir vaikų.

Suaugusiųjų grupės moterys – Monika Buitkuvienė, Vaiva Dobilienė, Ingrida Kazlauskienė, Loreta Pažereckienė, Vilija Petravičienė, Gintarė Stirbienė – visos kolektyvo senbuvės, dainuojančios „Imsrėje“ dešimtmečiais. Kas jas traukia į „Imsrę“? Meilė liaudies dainai, tautosakai, įsimintinos kelionės, jaudinantys ir dvasingi renginiai bei puikus, draugiškas kolektyvas, kuriame visada norisi pabūti kiek galima ilgiau. Pavyzdžiui tiek, kiek Ingridai Kazlauskienei ar Vaivai Dobilienei, kurios vaikų grupę lankė nuo mažumės, po to baigė mokyklą, ištekėjo, paaugino vaikus ir vėl grįžo į „Imsrę“ – šįkart į suaugusiųjų grupę, kurioje dainuoja jau ilgus metus.

Mažuosius „imsriukus“ į kolektyvą dažniausiai atveda mamos, o čia jau Birutė juos „užkrečia“ meile liaudies dainai, kartais – ir visam gyvenimui. Šiandien kolektyvą lanko dvylika 7– 11 metų amžiaus vaikų: Meda Bagdanskytė, Emilija Golubovskaja, Nedas Kasparaitis, Augustas Lopeta, Rokas Miškinis, Gabija Naujokaitė, Rimgailė Pečkaitytė, Gabija Petravičiūtė, Gabrielė Ruzina, Greta ir Miglė Šleževičiūtės, Meda Zabilavičiūtė.

img-6505.JPG

Folkloro grupė „Imsrė“ aktyviai dalyvauja respublikinėje ir pasaulinėje Dainų šventėse, festivalyje „Skamba, skamba kankliai“, konkurse „Tramtatulis“, miesto ir rajono renginiuose, tradiciškai organizuoja kalendorines šventes. Per prabėgusius veiklos metus, „Imsrė“ ne kartą dalyvavo tarptautiniuose festivaliuose Lenkijoje, Moldovoje, Rusijoje, Vokietijoje, tarptautinėje stovykloje Seinuose (Lenkija).

Suaugusiųjų grupė – nuolatiniai dainų švenčių, tarptautinių festivalių „Atataria lamzdžiai“ (Kaunas), „Tek saulužė ant maračių“ (Nida), folkloro festivalių „Sesė sodų sadina“ (Neveronys), „Dzūkų godos“ (Varėna), „Pūsk, vėjuži“ (Juodkrantė), Dainavos krašto folkloro šventės (Druskininkai) dalyvės. 2015 metais folkloro grupės „Imsrė“ suaugusiųjų grupė koncertavo Vokietijos Kralsheimo mieste vykusioje Frankų liaudies šventėje. 2016 m. vasario 21 d. Raudondvario (Kauno raj.) dvare vyko Z. Kalesinsko ir A. Vandytės knygos „XIX a. pr.–XX a. pr. lietuvių merginų ir moterų tautiniai kostiumai“ iškilmingas pristatymas. Prieš keletą metų pradėtame šios knygos rengimo projekte dalyvavusios jurbarkietės buvo pakviestos dalyvauti profesionalioje fotosesijoje, kurios tikslas buvo pristatyti skirtingų Lietuvos regionų (Aukštaitijos, Dzūkijos, Žemaitijos, Mažosios Lietuvos ir Sūduvos) moterų tautinius kostiumus. Taigi knygoje galima pasigrožėti „Imsrės“ dainininkėmis, demonstruojančiomis gražiausius tautinius kostiumus.

„Imsrės“ vaikų grupė nuolat dalyvauja vaikų ir jaunimo folkloro festivalyje „Pas močiutę augau“ (Kalvarijos sav.), Tauragės miesto šventėje.

Nuo 2006 metų Jurbarke folkloro grupės „Imsrė“ iniciatyva organizuojamas tarptautinis folkloro festivalis „Ant vandens“, sukviečiantis daugybę Lietuvos bei užsienio kolektyvų. Nuo 2014 metų „Imsrė“ organizuoja Rudens bei Pavasario lygiadienių šventes ant Jurbarko Bišpilio piliakalnio.

Pastarieji keleri metai – netrumpo kolektyvo veiklos pasiekimų ir įvertinimo laikotarpis: 2012 m. „Imsrė“ pelnė pagrindinį (Grand prix) prizą tarptautiniame folkloro festivalyje „Mazūrijos žuvų turgus“ Ryne (Lenkija) ir I vietą tarptautiniame folkloro festivalyje „Krasnaja gorka“ Brianske (Rusija). 2015-ųjų Joninių naktį kolektyvas paminėjo 25 metų kūrybinės veiklos jubiliejų. 2015 ir 2017 metais folkloro grupės „Imsrė“ dainininkės pasirodė LRT laidoje „Duokim garo!“.

Jei tau brangi lietuviška daina, domiesi liaudies papročiais ir tradicijomis, jei nori įdomių kelionių ir pasijusti draugiško kolektyvo dalimi – ateik į Jurbarko kultūros centro folkloro grupę „Imsrė“! Tikrai nesigailėsi.

12.jpg



REDAKCIJA REKOMENDUOJA