Akmenėje – paskutinė egzotinių drugių siunta

Šiauliai
Budintis Budėtojas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Rugsėjo 20 d. į Akmenės krašto muziejų atkeliavo jau paskutinė šiais metais „Deluxe mix“ (liet. prabangi) tropinių drugių lėliukių siunta, iš kurių artimiausiu metu išsiris „grožio etalonu“ vadinami mėlynieji drugeliai Morpho peleides, „drugeliai-pelėdos“ (Caligo), „drugeliai-aitvarai“ (Idea) ir kiti. Kaip įprasta, per savaitę (ar 10 dienų nuo siuntos gavimo) išsirita didžioji dalis drugelių.

Drugeliai-milžinai“ imituoja pelėdas

Muziejaus lankytojams gali pasisekti pamatyti ir labai retai siuntose pasitaikančių drugių, mat šįkart išsiris net patiems muziejaus darbuotojams dar tik kartą matyti vadinamieji „oranžiniai tigriukai“ (drugiai Dryadula phaetusa). Gyvų drugelių ekspozicijos lankytojus muziejininkai supažindins su trumpu, bet spalvingu drugių gyvenimu, papasakos, kaip drugiai maitinasi, kaip uodžia, kaip ragauja. Išgirsite įdomių faktų apie drugius, sužinosite mokslininkų keliamas versijas apie „drugių-pelėdų“ „akių“ funkcijas, daugelis tikrai nustebsite sužinoję kai ką įdomaus apie drugelių uoslės, skonio, regėjimo ir klausos organus.

Drugelių oranžerijoje galėsite pasijusti it tikrose džiunglėse, pamaitinti šiltųjų kraštų drugelius, pajusti jų švelnų kutenimą kojytėmis, be to, su drugeliais galėsite nemokamai nusifotografuoti muziejuje įrengtose „mini džiunglėse“.

Minėti plaštakos dydžio „drugiai-pelėdos“ (Caligo) yra Nymphalidae šeimos drugeliai. Jie dar vadinami „drugeliais-milžinais“. Šis porūšis natūraliai veisiasi Amazonės baseino miškuose. Ant sparnų jie turi didžiules „akis“, kurios labai panašios į pelėdų akis, todėl jie ir vadinami „drugiais-pelėdomis“. Tiesa, yra ir kitokių šių „akių“ paskirties aiškinimų.

Specialioje oranžerijoje skraidys ir ryškios it liepsna spalvos drugys Dryas julia (dar vadinamas „Ugnies drugeliu“ arba „Drugiu-fakelu“), sparnus išties ir kiti lankytojų jau pamėgti egzotinių kraštų drugiai, pavyzdžiui, Papilio thoas („karališkieji dvišakauodegiai“). Pastarieji išsiskiria dydžiu (išskleistų sparnų ilgis siekia 130 mm) ir ryškiais geltonos spalvos raštais.

Tikėtina, kad per pirmąsias dešimt dienų nuo siuntos gavimo, lankytojams gali pasisekti pamatyti ir patį drugelių ritimosi iš lėliukių procesą (šį ritimosi procesą planuojama transliuoti muziejaus „Facebook“ paskyroje „Akmenės krašto muziejus“).

Kai kurie drugeliai gyvena tik keletą dienų, tad muziejaus darbuotojai ragina nepraleiskite progos jais pasigrožėti dar šiais metais.

Pamatysite 15 skirtingų rūšių drugių

Muziejų pasiekusioje siuntoje yra 15 rūšių bei porūšių drugių: Battus bellus,Battus polydamus, Caligo eurilochus, Morpho peleides, Idea leuconoe, Dryadula phaetusa, Dryas julia, Papilio memnon, Papilio nephelus, Papilio rumanzovia. Heliconius melpomene, Papilio thoas, Parides arcas, Siproeta stelenes, Papilio anchisiades.

Oranžerijoje sparnus išskleisiantys daugelio pamėgti pasakiško grožio drugiai Morpho peleides išsiskiria tiek spalva, tiek dydžiu (jo sparnų ilgis siekia iki 20 cm). Šie drugeliai aptinkami Centrinėje Amerikoje, Paragvajuje ir Trinidade. Morfai neabejotinai sužavės lankytojus savo ypač ryškia spalva ir išskirtiniais raštais.

Muziejuje galėsite pasigrožėti ir Boriso Izenbeko surinkta didžiausia Lietuvoje dieninių drugelių kolekcija. B. Izenbeko kolekcijoje yra apie 5000 dieninių drugių iš viso pasaulio (dalis kolekcijos saugoma muziejaus archyvuose). Ypač daug, net 477 rūšis (iš 557 žinomų pasaulyje), surinkta sklandūnų (Papilionidae). Keletas kolekcijoje esančių eksponatų rūšių yra ant išnykimo ribos ir dabar pasaulyje griežtai saugomos.

Gamtos procesus sunku nuspėti, todėl muziejaus darbuotojai rekomenduoja iš anksto paskambinti į muziejų ir sužinoti, kiek ir kokių drugelių jau išsirito.

Parengė Mindaugas Laukys

Nuotr. A. Berezniovo ir M. Laukio