Teksto dydis

Šiaulių bulvare skambės vokiška ir lietuviška muzika 

2010-07-30   07:00
Šiaulių bulvare skambės vokiška ir lietuviška muzika

Z. Ripinskio nuotr.

Rugpjūčio 4 d. 17 val. šiauliečiai ir miesto svečiai kviečiami į puikų koncertą Šiaulių bulvare. Scenoje prie „Senojo dvaro“ vyks festivalio „Šiaulių bulvaro vasara“ renginys – draugystės koncertas. Jame dalyvaus viena įdomiausių Vokietijos folkloro grupių – švabų ansamblis „Frommern“. Kartu su svečiais iš Vokietijos koncertuos du geriausi Šiaulių miesto kolektyvai – Šiaulių universiteto liaudiškos muzikos ansamblis „Saulė“ ir Šiaulių kultūros centro „Laiptų galerija“ folkloro ansamblis „Salduvė“.

Nuo 20 val. „Juone pastuogėje“ bus surengta smagi vakaronė, kurioje skambės ir vokiečių, ir lietuvių liaudies muzika.

Kas yra švabai?

Daugeliui turbūt kyla klausimas, kas yra švabai? Trumpai būtų galima pasakyti, kad šiuo vardu nuo senų senovės buvo vadinamos kai kurios dabartinės Vokietijos teritorijoje gyvenusios alemanų gentys. Istorinis Švabijos regionas, neišeinantis iš dabartinės Vokietijos ribų, administraciškai sudarytas iš dviejų dalių: Badeno−Viurtembergo žemės ir Švabijos apskrities Bavarijoje. Ilgą laiką šis regionas politiškai vystėsi kaip atskiras ir iš dalies sutapo su XVI a. apibrėžta Švabijos apskritimi, Šventosios Romos imperijos administraciniu vienetu.

Švabijos lingvistiniam regionui be Vokietijos teritorijoje esančios Badeno-Viurtenbergo žemės ir Švabijos apskrities taip pat priklauso Forarlbergo žemė Austrijoje, dabartinis Lichtenšteinas, vokiškoji Šveicarijos dalis ir dabartinės Prancūzijos Elzaso regionas. Čia kalbama alemanų tarme.

Manfredas Štingelis – žymiausias švabų kultūros tyrinėtojas

Be abejonės, vienas iškiliausių ir didžiausių švabų tradicinės kultūros puoselėtojų ir tyrinėtojų yra į Šiaulius atvykstančio Balingeno švabų folkloro ansamblio „Frommern“ įkūrėjas ir vadovas Manfredas Štingelis (Manfred Stingel). Jis visą savo gyvenimą yra pašventęs švabų muzikinės kultūros tyrinėjimams, parašęs ir išleidęs daugybę mokslinių straipsnių ir leidinių apie tradicinę švabų muziką, muzikos instrumentus, šokius, švenčių papročius ir kt. Jo ir ansamblio narių iniciatyva Balingene yra atidarytas švabų kultūros centras, kuriame įkurtas unikalus švabų muzikos instrumentų muziejus.

Tarp daugybės iškiliųjų švabų asmenybių taip pat galime paminėti kompozitoriaus V. A. Mocarto (W. A. Mozart) tėvą Lepopoldą Mocartą (L. Mozart), istoriką ir rašytoją Fridriką Šilerį (Friedrich Schiller), netgi dabartinį Vokietijos fultbolo rinktinės trenerį Joachimą Liovą (Joachim Low).

„Frommern“ propaguoja švabų muzikos tradicijas

Pirmą kartą į Šiaulius atvykstančio ansamblio programoje – tradicinė švabų muzika, dainos ir šokiai. Grupė „Frommern“ įkurta 1965 m. iki šiol jai vadovaujančio Manfredo Štingelio.

Vienas iš svarbiausių ansamblio uždavinių – švabiškų tradicijų perdavimas vaikams ir jaunimui.

Prieš keletą metų ansamblio nariai baigė rekonstruoti du Balingeno miestelio centre esančius senovinius namus ir įrengė puikų švabų kultūrios centrą su muziejumi, repeticijų sale, nedideliu viešbučiu bei klubu, panašiu į šiaulietišką „Juone pastuoge“.

Manfredas Štingelis sako, kad švabų liaudies kūrybos centras Balingene atsirado tik ansamblio narių, įdėjusių daug meilės ir pastangų, dėka. „Mūsų liaudies kūrybos centras jau tapo ir svarbia tarptautinių susitikimų vieta. Daugiau nei 250 grupių iš užsienio viešėjo pas mus, nes mums labai svarbus tautų bendradarbiavimas ir jaunimo kultūriniai mainai. Ypač tai aktualu žvelgiant į istoriją, kurią vokiečių jaunimas kartais vertina nevienareikšmiškai. Mes džiaugiamės galėdami aplankyti Šiaulius ir puikius liaudies tradicijas puoselėjančius kolektyvus „Saulę“ ir „Salduvę“, kurie jau viešėjo mūsų liaudies kultūros centre, dalyvavo mūsų rengiamuose folkloro festivaliuose. Tikimės svetingo priėmimo ir Šiauliuose“, – sako švabų kultūros tyrinėtojas Manfredas Štingelis.

Griežtai draudžiama Etaplius.lt naujienų portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Etaplius.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Etaplius.lt šaltinį. Ši informacija yra VšĮ “Šiauliai plius” nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu etaplius@splius.lt.
 0Skaityti komentarus Persiųsti Spausdinti
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama